Łódź: Zostań przyjacielem osób starszych. Trwa nabór wolontariuszy i seniorów

Łódź: Zostań przyjacielem osób starszych. Trwa nabór wolontariuszy i seniorów
Fot. Mali Bracia Ubogich

Program „Obecność” to długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi zachęcają wolontariuszy i osoby starsze do brania udziału w naborze.

Samotność jest jednym z najgorszych doświadczeń, jakie przytrafiły się nam na starość – przyznają niejednokrotnie seniorzy. Podobnego zdania są także podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. Z tą tylko różnicą, że oni postanowili nie zamykać się już dłużej w domach i mieszkaniach. Podjęli decyzję, by otworzyć się na drugiego człowieka, biorąc udział w programie „Twoja obecność pomaga mi żyć (Obecność)”.

Program OBECNOŚĆ

To długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie telefonuje i wspiera go w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają one m.in. na wspólnych rozmowach przy herbacie lub kawie, wspólnym spacerze, oglądaniu zdjęć lub też wyjściu do teatru.

– Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Dlatego nasi podopieczni zdecydowali się również chętnie na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.

Nabór uczestników (seniorów)

Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą, może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich pod numerem telefonu 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-14:00).

Nabór wolontariuszy

Osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem, są proszone o kontakt przez stronę internetową malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in. jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem umowę wolontariacką.

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email