Łódź: Trwają przygotowania do uruchomienia placówek dziennego pobytu

Łódź: Trwają przygotowania do uruchomienia placówek dziennego pobytu
Fot. arch. UMŁ

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu oraz Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora wznawiają działalność. Od kiedy można skorzystać z ich oferty? Jakie obostrzenia sanitarne będą w nich obowiązywać?

Pomiar temperatury, maseczki i rękawiczki, kilkuosobowe grupy, systematyczna dezynfekcja oraz wietrzenie pomieszczeń – tak od 1 lipca będzie wyglądał pobyt w placówkach dziennego pobytu w Łodzi. – Na nowych zasadach i z zachowaniem reżimu sanitarnego wracamy do nowej normalności, w której priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym oraz pracownikom ośrodków – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

– Jako jedyni w Polsce nie zamknęliśmy całkowicie działalności domów dziennego pobytu, dostarczając naszym seniorom posiłki bezpośrednio do mieszkań. Od 1 lipca ruszamy pełną parą z pracą DPS-ów, w tym też domów dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, by wszyscy którzy chcą skorzystać z oferty placówek dziennego pobytu na terenie Łodzi, mieli taką możliwość. Oczywiście będziemy musieli działać na trochę innych zasadach. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zabezpieczyliśmy nasze placówki w odpowiednie wytyczne. Przygotowaliśmy ponad 900 miejsc, które będą dostępne dla łódzkich seniorów, nawet mimo sezonu urlopowego – zapowiada Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Łodzi.

Senior przed wejściem do domu dziennego pobytu będzie miał mierzoną temperaturę, musi być również wyposażony w maseczkę oraz rękawiczki. Posiłki będą wydawane w turach, a zajęcia prowadzone w małych grupach.

Podobne obostrzenia obowiązywać będą w dwóch łódzkich Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora, przy ul. Libelta 16 oraz Szpitalnej 6.

Jak podkreśla Wojciech Kosakowski, kierownik Oddziału ds. Polityki Senioralnej Wydziału Zdrowia UMŁ najważniejszy jest komfort oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. – W zajęciach sportowo-rekreacyjnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 6 osób, w zajęciach tematycznych takich jak szkolenia komputerowe, nauka brydża czy joga śmiechu – 10 seniorów. Pomieszczenia będą regularnie wietrzone, a po każdych zajęciach również dezynfekowane – wskazuje Kosakowski.

Na zajęcia w CZAS obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń, a chętni by zapisać się na warsztaty, muszą skontaktować się bezpośrednio z koordynatorem każdej placówki.

Anna Janocha / BKSiDŁ
Źródło: UM Łódź
Fot. arch. UMŁ
Print Friendly, PDF & Email