Łódź: Nowe centrum seniora powstanie na Górnej. Tak zdecydowali łodzianie

Łódź: Nowe centrum seniora powstanie na Górnej. Tak zdecydowali łodzianie
wizualizacja/mat. prasowe

Trwa budowa nowego miejskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ulicy Felińskiego 7 na osiedlu Górna. To efekt głosowania łodzian w Budżecie Obywatelskim. CZAS ma przyjąć pierwszych gości… „pod choinkę”, już za trzy miesiące.

Nowe centrum seniora powstaje w budynku należącym do Miejskiego Centrum Medycznego „Górna”. Tuż obok mieści się miejska poradnia zdrowia. CZAS przy ulicy Felińskiego będzie trzecim tego typu ośrodkiem w dzielnicy Górna, a piątym w Łodzi.

– Dziś w części budynku przeznaczonym na nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora trwają zaawansowane prace budowlane. Do potrzeb seniorów wykorzystujemy pomieszczenia o powierzchni około 120 metrów kwadratowych, na parterze, a więc dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, mających problemy z poruszaniem się. Centrum będzie też miało osobne wejście, by osoby zdrowe, przychodzące na zajęcia w CZAS nie mijały się w drzwiach z chorymi, korzystającymi z pomocy tutejszej przychodni – mówi Żaneta Iwańczyk, dyrektor MCM Górna.

Dla seniorów na Górnej

Będzie to trzecie centrum seniora na Górnej. Dotychczasowe działają przy ul. Rzgowskiej 170 oraz Cieszkowskiego 6 – również przy poradniach zdrowia należących do MCM Górna. CZAS przy ul. Rzgowskiej ma do dyspozycji nie tylko pomieszczenia w budynku, ale i zewnętrzną siłownię dostosowaną do potrzeb seniorów. Zajęcia trwają tu od poniedziałku do piątku, od godzin porannych do późnego popołudnia. Z każdy miesiącem coraz bardziej różnorodne: sportowe, językowe, rękodzieła i komputerowe. Seniorzy chodzą również na ściankę wspinaczkową, rozgrywają turnieje w tenisa stołowego czy chodzą na kręgle.

– Zapotrzebowanie na Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora, a więc „gimnastykę” ciała i umysłu oraz kontakt z drugim człowiekiem wśród seniorów jest tak duże, że postanowiliśmy utworzyć kolejne takie miejsce. Za utworzeniem nowego CZAS-u przy ul. Felińskiego 6 w łódzkim BO zagłosowało ponad 2500 osób! Zaś zapisy na zajęcia w istniejących na Górnej centrach trwają 2-3 godziny i zajęcia na cały miesiąc mają pełne obłożenie – cieszy się dyrektor Iwańczyk.

Nowe Centrum Seniora ma być gotowe i wyposażone w grudniu 2022 r., zaś regularne zajęcia ruszą tu od nowego roku.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email