Łódź: Miejska Wigilia dla osób samotnych. MOPS Łódź już przyjmuje zapisy

Łódź: Miejska Wigilia dla osób samotnych. MOPS Łódź już przyjmuje zapisy
Fot. mat. prasowe

Wigilia dla łodzian, którzy z różnych powodów spędzaliby najbliższe Boże Narodzenie sami, jak również dla tych, którzy potrzebują wsparcia, doświadczają bezdomności i mierzą się z różnymi trudnościami życiowymi.

Tegoroczna Wigilia jest organizowana w dwóch formach: stacjonarnej w Hali EXPO (al. Politechniki 4), gdzie w sobotę, 24 grudnia, o godz. 12:00 przy wspólnym, wigilijnym stole zasiądzie razem 400 osób, a także mobilnej w postaci 600 paczek dla osób, które z różnych przyczyn pozostaną w okresie Bożego Narodzenia w domach.

– To ogromna radość, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie będziemy mogli zasiąść w tym wyjątkowym dniu, jakim jest wigilia, przy wspólnym stole, przy choince, kolędach oraz przy tradycyjnych świątecznych potrawach – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. – Jednocześnie nie zapominamy o tych mieszkańcach, którzy z powodu m.in. stanu zdrowia, niepełnosprawności lub wieku wolą pozostać także podczas wigilii w domach i mieszkaniach. Do tych osób dotrą tuż przed wigilią oraz dokładnie tego dnia wolontariusze wraz z paczkami wypełnionymi gotowymi, świątecznymi potrawami.

Wspólny czas bez względu na wyznanie

Uczestnicy zarówno Wigilii w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej będą mogli skosztować m.in. czerwonego barszczu, sałatki śledziowej, uszek, ryby smażonej, ciast, owoców oraz świątecznego kompotu. Potrawy znajdujące się w rozwożonych paczkach zostaną hermetycznie zapakowane. Każda paczka będzie ważyła około 3 kg. Dodatkowo znajdzie się w niej kartka świąteczna oraz opłatek.

Wolontariusze będą składali życzenia bożonarodzeniowe osobom, do których przyjadą (Centrum Służby Rodzinie, Stowarzyszenie Missio Quotidiana oraz akcja „Zupa na Pietrynie” posiada bazę składającą się z około 2,5 tys. wolontariuszy). Wigilia w wersji stacjonarnej będzie miała charakter ekumeniczny – zostaną zaproszeni na nią duchowni różnych wyznań (nie tylko obrządku katolickiego, ale także prawosławnego i protestanckiego).

Jak wziąć udział w Wigilii?

By wziąć udział w Wigilii (zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej) należy wcześniej się zgłosić. Zapisy będą prowadzone przez pracowników Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi pod numerem telefonu: (42) 208 25 58. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku 12 grudnia do piątku 16 grudnia – w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 8 – 16, a we wtorek w godz. 9 – 17 (decyduje kolejność zgłoszeń). Chętni są także typowani przez pracowników socjalnych MOPS Łódź z grona osób, z którymi współpracują na co dzień.

Wydarzenie jest organizowane przez magistrat i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Centrum Służby Rodzinie oraz Stowarzyszeniem Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie”.
UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email