Łódź: Jak wspierać dzieci z AZS? Szkolenie w żłobkach i przedszkolach w Łodzi

Łódź: Jak wspierać dzieci z AZS? Szkolenie w żłobkach i przedszkolach w Łodzi
Fot. Pixabay

Masz dziecko z atopowym zapaleniem skóry? Łódzkie żłobki, przedszkola oraz szkoły będą jeszcze lepiej przygotowane do opieki nad dziećmi z AZS. Wychowawcy i opiekunowie, ale także rodzice przejdą specjalistyczne szkolenie u lekarzy dermatologów.

Szacuje się, że nawet co 5 dziecko może mieć AZS. Ta choroba to nie tylko widoczne gołym okiem zaczerwienienie skóry, suchość czy wypryski, ale także uciążliwe swędzenie. AZS obejmuje również sferę psychiki, gdyż inny wygląd skóry może wywoływać negatywne reakcje rówieśników.

Dbałość o odpowiednią higienę i komfort dziecka jest ważna nie tylko w domu, ale także w żłobku, przedszkolu i szkole. Pomóc może edukacja, dlatego Dermokliniki przeprowadzą szkolenia dla opiekunów z łódzkich placówek. 

– Chcemy, by informacje trafiły także do rodziców oraz szkół, do których uczęszczają starsze dzieci, również borykające się z tą chorobą. Jako miasto przygotowaliśmy broszury informacyjne oraz plakaty. Dermoklinika daje zaś swoją wiedzę oraz wsparcie dermatologów na szkoleniach. Pierwsze spotkania dla opiekunów żłobków zaczną się w najbliższych dniach – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Centrum Medyczne Dermoklinika stworzyło „szkołę atopii”. Na szkoleniach tłumaczy, czym jest AZS, jak dbać o skórę chorego, jak reagować na zaostrzające się stany. Poruszany jest także temat grożącego dzieciom wykluczenia.

– Często dzieci z AZS nie przychodzą na zajęcia, gdy choroba się zaostrza, mają dyskomfort z pójściem na basen, czy z założeniem stroju, który odkrywa więcej ciała. Ta choroba potrafi stygmatyzować na całe życie – i z tym chcemy walczyć – mówi prof. Aleksandra Lesiak.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email