Łódź: Dzieci z Matki Polki bawią się grami stworzonymi przez informatyków Politechniki Łódzkiej

Łódź: Dzieci z Matki Polki bawią się grami stworzonymi przez informatyków Politechniki Łódzkiej
Fot. Pixabay

Projekt informatyków z Politechniki Łódzkiej we współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki wygrał 25. edycję konkursu „Dziecięcy szpital przyszłości”. Wykonane przez naukowców gry komputerowe wykorzystuje się podczas badania dzieci rezonansem magnetycznym.

Fundacja K.I.D.S. po raz 25. zorganizowała konkurs „Dziecięcy szpital przyszłości”, w którym nagradzane są innowacje wprowadzane w szpitalach dla dzieci w całej Polsce. W tym roku w kategorii „Partner transformacji/dostawca rozwiązań” wygrał projekt stworzony w Instytucie Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ.

Naukowcy stworzyli specjalne gry komputerowe, którymi dzieci mogą się zająć podczas rezonansu magnetycznego (fMRI).

W trakcie takiego badania pacjenci muszą wykonywać wskazane czynności przez określony czas i w określonym rytmie. Pobudzenia w mózgu wywoływane w trakcie czynności poddaje się analizie. Niestety, często zdarza się, że mali pacjenci nie są w stanie odpowiednio się skupić lub nie potrafią dostatecznie dobrze powtórzyć podanych ruchów. Co uniemożliwia korzystanie z tego typu diagnostyki.

Z pomocą przychodzą gry komputerowe. Badani podczas procedury za pomocą gruszki manometrycznej, mającej postać gumowej zabawki, oraz konsoli aktywności, pilota będącego na wyposażeniu zestawu do fMRI, kierują wirtualnym samochodem.

W stworzenie projektu zaangażowali się dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak, prof. PŁ, dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. PŁ, dr inż. Arkadiusz Tomczyk z PŁ, mgr inż. Krzysztof Kubiak, absolwent PŁ, a także dr hab. n. med. Michał Podgórski, lekarz radiolog z ICZMP.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email