Łódź: Dąb Fabrykant kandydatem do tytułu Drzewa Roku. Ostatni moment, by zagłosować!

Łódź: Dąb Fabrykant kandydatem do tytułu Drzewa Roku. Ostatni moment, by zagłosować!
Fot. mat. prasowe

W czwartek, 30 czerwca, kończy się głosowanie w plebiscycie na Drzewo Roku 2022. Jednym z kandydatów do tego tytułu jest królujący w parku im. bpa Klepacza dąb szypułkowy Fabrykant, zwany też Jagoszem.

Drzewo z historią

Mające ok. 180 lat drzewo zawdzięcza swoje podwójne imię przemysłowej historii Łodzi i jednocześnie upamiętnia sławną postać miasta. Imię Fabrykant nadano, żeby uczcić prof. Jana Teofila Sicińskiego, biologa z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Miano Jagosza nosi zaś na pamiątkę Mieczysława Jagoszewskiego – wieloletniego dziennikarza „Expressu Ilustrowanego” oraz „Dziennika Łódzkiego”, propagatora turystyki i krajoznawstwa, współzałożyciela Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

12. edycja plebiscytu

Konkurs na Drzewo Roku odbywa się już po raz 12. Jego realizatorem jest organizacja ekologiczna Klub Gaja. Idea plebiscytu to wskazanie drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, takiego, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Tytuł Drzewa Roku 2021 zdobył rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej dąb Dunin w Przybudkach, późniejszy zdobywca tytułu Europejskiego Drzewa Roku, do którego automatyczną nominację zdobędzie też zwycięzca tegorocznego konkursu.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email