Łódź: Co robić w weekend? Przewodnik po najciekawszych wydarzeniach w mieście

Łódź: Co robić w weekend? Przewodnik po najciekawszych wydarzeniach w mieście
Fot. ŁÓDŹ.PL

Koncerty w plenerze, wystawa kwiatów, Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, uliczny teatr dla dzieci i Rękodzielnia na Pietrynie. Sprawdź, dokąd warto się wybrać w weekend (15-17 lipca).

Letnie Brzmienia: Mrozu

Letnie Brzmienia to ogólnopolska trasa koncertowa topowych polskich artystek i artystów. Koncerty odbywają się na terenie zrewitalizowanej dawnej Elektrowni Łódzkiej EC1 (ul. Targowa 1/3).

Tym razem przed publicznością wystąpi Mrozu. Koncert zaplanowano na piątek (15 lipca) na godz. 20:00. Bilety od 89 zł.

Letnisko należy do KRÓL-a

Przed Wami kolejna odsłona muzycznego Letniska Księży Młyn. W sobotę (16 lipca) na plenerowej scenie wystąpi KRÓL – kompozytor i wokalista, laureat Paszportu Polityki i członek orkiestry Męskiego Grania 

W 2014 r. nakładem wytwórni muzycznej Thin Man Records ukazał się debiut solowy muzyka zatytułowany „Nielot”. Od tego czasu powstało sześć płyt, za które artysta otrzymał wiele nagród. KRÓL jest m.in. laureatem Fryderyków za lata 2020 i 2021. 

Strat koncertu o godz. 20:00. Bilety: od 59 zł.

Palmiarnia: wystawa sukulentów

W weekend (15–17 lipca) Palmiarnia (park Źródliska I) zaprasza na wystawę sukulentów.

Sukulenty potrafią przetrwać długie okresy suszy dzięki zdolności magazynowania wody w częściach roślin zawierających tzw. tkankę wodną. Ich budowa jest wynikiem przystosowania do specyficznych, trudnych warunków środowiskowych w jakich żyją, gdzie średnie roczne sumy opadów są niewielkie.

Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów sukulentów należących do różnych rodzajów. Jednym z najciekawszych egzemplarzy będzie najmniejszy kaktus na świecie – Blossfeldia liliputana – osiągający w naturze maksymalnie 13 mm średnicy. Na wystawie prezentowane będą także rzadko spotykane rośliny poszukiwane przez kolekcjonerów, np. kaktusy z rodzaju Ariocarpus, które nie przypominają klasycznych kaktusów, gdyż nie posiadają cierni, oraz ok. 20-letni okaz Stromocactus disciformis – szczególnie trudna w uprawie roślina o mikroskopijnych nasionach.

Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek dotyczących biologii tej grupy roślin, jak również poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wystawę będzie można odwiedzić w godz. 10:00–18:00.

Wstęp na wystawę jest możliwy po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni: 7 zł – ulgowy, 14 zł – normalny. 

Gwiazdy rocka w Planetarium

Planetarium EC1 przygotowało niespodziankę dla wszystkich fanów muzyki rockowej! W piątek (15 lipca) o godz. 18:30 rozpocznie się projekcja widowiska muzycznego poświęconego muzyce Pink Floyd. 

„The Dark Side of The Moon” to zilustrowane animacjami i wizualizacjami dzieło, które oddaje hołd największym przebojom zespołu. Film zostanie wyświetlony na kopule Planetarium EC1. Na widzów czekał będzie imponujący obraz w połączeniu z rewelacyjnym systemem nagłośnienia Dolby 5.1. Bilety: 29 zł.

Geometria ciała

W sobotę (16 lipca) w ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki (ul. Krzemieniecka 2 A) wśród starych drzew dawnego parku willowego będzie można wziąć udział w plenerowej sesji jogi dla początkujących. 

Praktyka jogi harmonizuje ciało, wzmacnia nerwy i uczy koncentracji. Jak przygotować się do plenerowych zajęć? – Stroje powinny być wygodne. Jeśli decydujemy się na buty – sportowe z szerokim czubkiem – tak by móc maksymalnie rozszerzyć palce stóp. Możemy też ćwiczyć na boso – podpowiada prowadząca, Marta Pierzchała, nauczycielka jogi. –  Do dyspozycji mamy drewnianą platformę i trawę. Nasze pomoce to naturalne podpory – drzewa. Jeśli masz matę, duży ręcznik lub lekki koc, to zbierz je ze sobą. Kolejne sesje będą wprowadzać poszczególne grupy pozycji: pozycje stojące, siady i skłony do przodu, skręty i wygięcia w tył, pozycje odwrócone i relaksacyjne

Start o godz. 10:30. Zajęcia potrwają godzinę i uzupełnione będą 15-minutową medytacją, ćwiczeniem oddechowym lub relaksem. Zajęcia są bezpłatne, realizowane w ramach projektu Erasmus+ „Zielono mi”. W razie niepogody zajęcia odbędą się we wnętrzu.

Potańcówka Dla Seniorów

Dom Kultury „Ariadna” (ul. Niciarniana 1/3) zaprasza w sobotę (16 lipca) o godz. 17:00 na Potańcówkę. 

– Spotkania taneczne sprzyjają nawiązywaniu nieformalnych kontaktów mieszkańców i umożliwiają tym samym budowanie pozytywnych relacji społecznych. Zachęcamy do udziału w tej formie aktywności wszystkich łodzian lubiących taniec i dobrą muzykę z płyt, a także miłe towarzystwo – zapowiadają organizatorzy.

Na gości czekają miejsca przy stolikach oraz sala do tańca.  Bilety: 20 zł, w cenie biletu: kawa, herbata, woda mineralna. Szczegółowe informacje pod numerem: 510 313 310.

Baśniowa Piotrkowska

W wakacyjne niedziele ŁCW kontynuuje familijny cykl baśniowych spektakli skierowanych do dzieci. 

W programie Baśniowego Pasażu Róży znajdują się przedstawienia uznanych teatrów dziecięcych, których bohaterowie przekazują ważne życiowe nauki i najważniejsze wartości, które powinien znać mały człowiek.

W najbliższą niedzielę (17 lipca) najmłodsi obejrzą „Przygody Zefirka i Spółki”. Niesforne rodzeństwo – dzieci Pani Ziemi – w spektaklu przybierają ludzką formę, wyraziste charaktery bohaterów podkreślone są dynamiczną choreografią i zabawnymi piosenkami. Kłócąc się ze sobą o pierwszeństwo, Żywiołki wprowadzają na Ziemi pogodowy zamęt i zaburzają panującą tam równowagę. To dzieci ostatecznie uczą naszych bohaterów tego, że każdy wspólny cel wymaga współpracy i szacunku dla drugiej osoby, że to, co odróżnia nas od innych, często nie jest naszą wadą, ale największą wartością, a różnorodność stanowi o bogactwie naszej planety. 

Start o godz. 12:00. Wstęp wolny.

Rękodzielnia na Pietrynie

W sobotę (16 lipca) w godz. 11:00–19:00 na ul. Piotrkowskiej na odcinku Tuwima-Nawrot staną stoiska z rękodziełem.

W ofercie wystawców z całej Polski znajdziecie rękodzieło włókiennicze, dodatki do wnętrz, biżuterię, szkło i ceramikę artystyczną, galanterię, naturalne kosmetyki, pamiątki związane z Łodzią oraz wiele innych unikatowych przedmiotów. Wstęp wolny.

Nocne pływanie i saunowanie

Jeśli lubisz pływać w blasku gwiazd, to Nocne Pływanie i Saunowanie na Fali (al. Unii Lubelskiej 4) może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Impreza rozpocznie się w sobotę (16 lipca) o godz. 22:00 i potrwa do godz.1:00 dnia następnego. Warunkiem uczestnictwa w Nocnym Pływaniu i Saunowaniu jest zakup biletów w cenie: 30 zł – bilet do Strefy Basenowej, 40 zł – bilet do Strefy Saun, 50 zł – bilet łączony do Strefy Basenowej i Strefy Saun.

Zakup biletów będzie możliwy przez internet do 16 lipca, do godz. 20:00, a w kasach Aquaparku 16 lipca od godz. 22:00 do godz. 23:50.

Letnie Koncerty w Altanie

Letnie Koncerty w Altanie to cykl wakacyjnego odpoczynku przy dźwiękach muzyki. Koncerty organizowane są w parku Źródliska I i są darmowe.

Program niedzielnego koncertu (17 lipca) wypełnią swingowe frazy w interpretacji studentów Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej. Start o godz. 17:00. Wstęp wolny. 

Geyer Music Factory

W piątek (15 lipca) o godz. 21:00 w ramach festiwalu Geyer Music Factory na dziedzińcu Białej Fabryki (ul. Piotrkowska 282) rozpocznie się koncert jubileuszowy z okazji 70. rocznicy urodzin artysty zagra Gary Guthman Quartet.

Amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i dyrygent od lat prezentuje zarówno muzykę swingową kompozytorów amerykańskich, jak i polskich twórców, takich jak Władysław Szpilman czy Bronisław Kaper. W programie usłyszymy także kilka oryginalnych kompozycji Guthmana utrzymanych w swingowej konwencji. 

Bilety na koncert w cenie 25 zł (miejsca stojące) i 30 zł (miejsca siedzące) dostępne są na stronie bilety.cmwl.pl oraz kasie biletowej w dniach otwarcia muzeum.

Plenerowe seanse TME Polówka – rozkład jazdy

piątek
Art House – Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2 A)
„Mała mama”, reż. Celine Sciamma + „Ludzki głos”, reż. Pedro Almodovar

sobota
Art & Science vol 1 – Pałac Bidermanna, ul. Franciszkańska 1/5
„Mój rok z Salingerem”, reż. Philippe Falardeau

niedziela
All you need is love, Moto-Polówka na parkingu TME – parking TME, ul. Rozalii 1
„American Beauty”, reż. Sam Mendes


Seanse rozpoczynają się ok. godz. 21:00. Wstęp wolny.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email