Łódź: Biuro Aktywności Miejskiej ogłasza konkurs na wkłady własne. Ruszył nabór wniosków

Łódź: Biuro Aktywności Miejskiej ogłasza konkurs na wkłady własne. Ruszył nabór wniosków
Fot. Pixabay

Rusza nabór wniosków w konkursie dla organizacji pozarządowych na wkłady własne – środki niezbędne, by starać się o większe fundusze, zarówno polskie, jak i z grantów międzynarodowych!

Jednym ze źródeł finansowania działalności organizacji pozarządowych są granty i dotacje. Fundusze pochodzą z najrozmaitszych źródeł – od wszelkiego rodzaju ministerstw zaczynając, przez fundusze unijne, aż po międzynarodowe programy grantowe. By jednak starać się o przyznanie funduszy, trzeba zadeklarować coś od siebie. To tak jak z kupowaniem mieszkania – by otrzymać kredyt, odpowiednią kwotę trzeba zebrać samemu.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W tym przypadku wkłady własne przeznaczone są dla organizacji pozarządowych. Nie wszystkie z nich, mimo najlepszych chęci i jeszcze lepszych pomysłów na działania, są w stanie spełnić wymogi grantodawców. Poziom wymaganego wkładu od organizacji może sięgać aż 50% wartości projektu, kwoty mogą opiewać na kilkadziesiąt tysięcy złotych. By zatem wspomóc te inicjatywy, które będą miały pozytywny wpływ na Łódź, Urząd Miasta ogłasza konkurs. Łącznie na wsparcie organizacji przewidziano aż 200 tys. zł, przy czym maksymalna wysokość pojedynczego dofinansowania to 25 tys. zł.

200 tys. zł – to dużo czy mało?

Kwota przeznaczona na wkłady może nie robić wrażenia – maksymalną wysokość dofinansowania może otrzymać jedynie osiem organizacji. To jednak nie ta kwota powinna robić wrażenie. Jak już wspomnieliśmy, wkład własny to jedynie procent – mniejszy, większy – możliwej do otrzymania dotacji. W 2022 r. dzięki miejskim wkładom własnym łódzkim organizacjom udało się zdobyć i wydać na inicjatywy w naszym mieście ponad pół miliona złotych ze środków zewnętrznych!

Jakie projekty mogą liczyć na wsparcie? 

Przede wszystkim takie, które efektywnie odpowiedzą na potrzeby i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek Łodzi. To będzie podlegało ocenie merytorycznej w ramach konkursu. Mogą to być projekty, które już uzyskały grant spoza budżetu Miasta Łodzi, jak i te, które dopiero czekają na wiadomość, że są najlepsze i otrzymały finansowanie. Tematyka działań, o ile oczywiście jest zgodna z prawem, nie ma znaczenia! W 2022 r. środki finansowe zostały przekazane m.in. na organizację zajęć i zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży, koncerty, pokazy filmowe, grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, szkolenia i warsztaty dla osób poszukujących pracy.

Jak otrzymać wkład własny?

Za konkurs odpowiada Oddział ds. Organizacji Pozarządowych działający w ramach Biura Aktywności Miejskiej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do Fabryki Aktywności na ul. Tuwima 10 lub zadzwoń (42)-638-46-99. Wszystkie informacje znajdziesz również na stronie internetowej: bip.uml.lodz.pl/ostatnio-dodane/.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email