Litwa zaostrzyła kontrolę przy wjeździe z kilkuset państw, w tym z Polski

Litwa zaostrzyła kontrolę przy wjeździe z kilkuset państw, w tym z Polski
Fot. Pixabay

W związku z szerzeniem się nowych wariantów koronawirusa Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę graniczną. Wymóg posiadania negatywnego testu i samoizolacji dotyczy osób przybywających z około 200 krajów, w tym z Polski.

Na liście znalazły się praktycznie wszystkie państwa europejskie, poza Grecją, Finlandią i częściowo Norwegią.

Jak podaje litewskie ministerstwo zdrowia, osoby przybywające z krajów objętych wzmożoną kontrolą obowiązuje posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem oraz 14-dniowa samoizolacja.

Rządowa komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych zaproponowała w poniedziałek wydłużenie w kraju kwarantanny do końca lutego. Zgodnie z obecnym założeniem kwarantanna ma obowiązywać do końca stycznia. Decyzję w tej sprawie podejmie rząd w środę.

Wprowadzona 7 listopada kwarantanna przynosi pozytywne efekty. Sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się. W ciągu ostatnich 14 dni na 100 tys. mieszkańców liczba zachorowań wynosi 527.

Ostatniej doby w kraju zarejestrowano 541 nowe przypadki koronawirusa, w tym czasie zmarło z jego powodu 15 osób.

Jeżeli dynamika obecnej sytuacji epidemicznej utrzyma się, rząd zapowiada w połowie lutego poluzowanie restrykcji, m.in. otwarcie sklepów i stoków narciarskich oraz częściowe wznowienie nauki w szkołach.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Print Friendly, PDF & Email