Litwa: Zaostrzono zasady wjazdu z Polski dla niezaszczepionych przeciw COVID-19

Litwa: Zaostrzono zasady wjazdu z Polski dla niezaszczepionych przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Od poniedziałku osoby wjeżdżające z Polski na Litwę, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, muszą wykonać test antygenowy i poddać się dziesięciodniowej izolacji.

Ministerstwo zdrowia Litwy poinformowało, że od poniedziałku Polska z zielonej strefy epidemicznej trafiła do strefy czerwonej. Dlatego też uległy zmianom zasady wjazdy z tego kraju.

Tak jak dotychczas przy wjeździe na Litwę wszyscy powinni mieć wypełnioną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego, która znajduje się w internecie i posiada angielską wersję językową – keleiviams.nvsc.lt/en/form/passenger.

Litwa od dwóch tygodni znajduje się w czarnej strefie epidemicznej, co oznacza, że liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi ponad 500. Dane Departamentu Statystyki wskazują, że obecnie na Litwie liczba ta wynosi 765,1. Minionej doby w kraju zarejestrowano 1114 nowych przypadków koronawirusa i zmarło 20 osób chorych na COVID-19.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Litwa znajduje się na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na COVID-19 i na drugim pod względem liczby przypadków śmiertelnych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Print Friendly, PDF & Email