Litwa rezygnuje z paszportów covidowych

Litwa rezygnuje z paszportów covidowych
Fot. Pixabay

W związku ze zmianą sytuacji epidemicznej i szerzącego się coraz powszechniej wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 od soboty na Litwie nie będzie już obowiązywał paszport covidowy – postanowił w środę rząd.

Minister zdrowia Arunas Dulkys wskazał, że „wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron ryzyko zakażenia koronawirusem pozostaje zarówno u osób nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych, a także u ozdrowieńców”.

– W związku z tym rola paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa znacznie się zmniejszyła – zaznaczył minister dodając, że „pozostaje on w arsenale walki z chorobą i w razie potrzeby zostanie przywrócony”.

Od soboty paszport covidowy zastąpi obowiązek zapewnienia w sklepach i innych przestrzeniach publicznych 15 m kw. na jedną osobę. Rząd apeluje też o zwiększenie samokontroli – utrzymywanie dystansu społecznego, właściwego noszenia maseczek z filtrami, bądź maseczek medycznych, ograniczania kontaktów społecznych.

Na Litwie minionej doby odnotowano 12 278 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. W ciągu dwóch tygodni liczba zainfekowanych wzrosła dwukrotnie. Na COVID-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Print Friendly, PDF & Email