Litwa przekaże Tajwanowi szczepionki AstraZeneki

Litwa przekaże Tajwanowi szczepionki AstraZeneki
Fot. Pixabay

Rząd Litwy ogłosił we wtorek, że we wrześniu przekaże Tajwanowi 20 tysięcy dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Ten symboliczny gest spotkał się na Tajwanie z entuzjastycznym przyjęciem.

– Jestem dumny, że możemy przynajmniej w niewielkim stopniu okazać solidarność z Tajwańczykami w walce z COVID-19. Ludzie kochający wolność powinni o siebie dbać! – napisał na swoim Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

– Litwa podzieli się z Tajwanem 20 tysiącami szczepionek w ramach pomocy humanitarnej. Na początku 2020 roku Tajwan dostarczył nam 100 tysięcy maseczek, których nam wtedy brakowało. Nie można się wahać, gdy prawdziwy przyjaciel jest w biedzie! – napisała z kolei litewska minister gospodarki i innowacji Auszrine Armonaite.

W odpowiedzi na ogłoszenie o przekazaniu szczepionek tajwańskie media społecznościowe zalały podziękowania dla Litwy od czołowych polityków partii rządzącej, opozycji i zwykłych obywateli.

– Chciałabym wyrazić największą wdzięczność premier Litwy Ingridzie Szimonyte i jej rządowi. Położona w Europie, nad Bałtykiem Litwa podobnie jak Tajwan przeszła trudny proces w kierunku demokracji i wolności, dlatego wyznaje podobne wartości co my i doskonale rozumie naszą sytuację – można przeczytać na Facebooku wypowiedź prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Nie jest to pierwszy kraj, który zdecydował się na podobny gest wobec Tajwanu. W zeszłym tygodniu do Tajpej przyleciało 2,5 miliona szczepionek Moderny podarowanych przez USA, a na początku czerwca Japonia przekazała 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneki.

W ostatnich miesiącach Litwa, ku niezadowoleniu władz w Pekinie, zdecydowała się na wzmocnienie relacji z Tajwanem. W marcu litewski rząd ogłosił, że planuje otworzyć na Tajwanie swoje biuro handlowe. W maju natomiast Litwa zdecydowała się na opuszczenie formatu współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Zachodniej, znanym jako „17+1”.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email