Liga Narodów w Polsce! Kolejna wielka ampfutbolowa impreza zawita do Krakowa!

Liga Narodów w Polsce! Kolejna wielka ampfutbolowa impreza zawita do Krakowa!
Fot. Borys Gogulski / CYFRASPORT

Po sukcesach organizacyjnych rozgrywanych w Krakowie Mistrzostw Europy 2021 i Ligi Mistrzów 2022, Europejska Federacja Ampfutbolu EAFF ponownie postawiła na Polskę i powierzyła Polskiemu Związkowi Amp Futbol organizację Ligi Narodów Dywizji A. Już 16-18 czerwca 2023 roku najlepsze europejskie reprezentacje znów zawitają do Krakowa. Ten prestiżowy turniej będzie równocześnie imprezą towarzyszącą Igrzysk Europejskich.

Stadion Prądniczanki Kraków, który jest uważany za świątynię polskiej kadry, ponownie będzie na ustach całego ampfutbolowego świata. Do Krakowa przyjadą bowiem najlepsze reprezentacje Europy: Turcja (aktualni Mistrzowie Świata oraz Europy), Hiszpania (wicemistrzowie Europy) oraz Anglia, którzy wraz z Polską będą stanowili Dywizję A w nowych rozgrywkach nazwanych Ligą Narodów.

Z możliwości gry z najlepszymi cieszy się nowy trener Reprezentacji Polski – Dmytro Kameko, dla którego to będzie też pierwsza możliwość spotkania się z kibicami. – Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zagrać przeciwko najlepszym drużynom w Europie. Jeszcze bardziej, że turniej odbędzie się w takim miejscu jak Kraków, gdzie są najlepsi ampfutbolowi kibice w kraju. Przed tym wielkim turniejem będziemy chcieli rozegrać jeszcze jakiś sparing lub dwa, abyśmy mogli sprawdzić postęp rozwoju naszej drużyny – dodaje.

Liga Narodów to nowy projekt European Amputee Football Federation. Siedemnaście zespołów zostało podzielone na cztery dywizję A,B,C oraz D. Trzy z nich liczą cztery zespoły, natomiast w dywizji C jest ich aż pięć. Prócz Polski organizatorami turniejów będą Francja (Annecy), Belgia (Blankenberg) oraz Holandia (Amsterdam). Najgorsza drużyna po każdym z turniejów będzie relegowana dywizję niżej, a najlepsza awansuje do wyższej dywizji.

– Dla nas ten turniej to znakomita okazja, żeby znowu pokazać się polskiej publiczności! – cieszy się Przemysław Świercz, kapitan biało-czerwonych. – Liga Narodów w Krakowie będzie dla nas najważniejszym wydarzeniem w zbliżającym się roku i już teraz zaczynamy pracować, aby wspólnie z kibicami cieszyć się ze zwycięstw!

Liga Narodów, która zostanie rozegrana w dniach 16-18 czerwca 2023 roku będzie oficjalnym turniejem rozgrywanym przy Igrzyskach Europejskich Kraków – Małopolska 2023 – największej imprezy sportowej w Polsce. – Po niezwykle udanych ampfutbolowych Mistrzostwach Europy i turnieju Ligi Mistrzów w Krakowie nie mogliśmy nie myśleć o kolejnych dużych imprezach w tej wyjątkowej dyscyplinie sportu – mówi Janusz Kozioł pełnomocnik prezydenta Krakowa i członek zarządu Igrzysk oraz wielki kibic i przyjaciel ampfutbolu. – Najlepszą ku temu okazją jest największa impreza sportowa w historii naszego kraju, którą organizujemy w Krakowie – Igrzyska Europejskie.

Podobnego zdania jest Prezes Polskiego Związku Amp Futbol Mateusz Widłak. – Cieszę się, że kolejny raz będziemy mieli okazję do organizacji wielkiej ampfutbolowej imprezy w Krakowie. Zaproszenie do organizacji turniejów przy Igrzyskach Europejskich to dla nas wielkie wyróżnienie, tym większe że będziemy tam jedynym prezentowanym sportem osób z niepełnosprawnościami. Jak zawsze liczymy na krakowskich kibiców, którzy poniosą nas do kolejnych zwycięstw!

Amp Futbol Polska

Print Friendly, PDF & Email