Liga będzie większa!

Liga będzie większa!
Fot. Adminstrator

Nowy sezon Ampfutbol Ekstraklasy rusza w ostatni weekend marca i już wiemy, że w sezonie 2020 wystąpią dwie nowe drużyny. Do ampfutbolowej rodziny dołączają Warta Poznań i Widzew Łódź. W nowym sezonie zabraknie niestety Miedziowych Polkowice.

We wrześniu minionego roku informowaliśmy o planach Widzewa w kwestii stworzenia ampfutbolowej drużyny. Łódzki klub postawił sobie ambitny cel, by drużyna ta w najbliższym sezonie wybiegła na ligowe boiska. Plan został zrealizowany błyskawicznie. Drużyna została zgłoszona do tegorocznej edycji rozgrywek i ma już za sobą pierwszy sparing.

– Cały proces budowy drużyny rozpoczął się w sierpniu. Razem z Maciejem Stoczkiewiczem wpadliśmy na pomysł stworzenia drużyny i połączenia dwóch pasji, czyli piłki nożnej i pomocy osobom niepełnosprawnym. Od zawsze byliśmy kibicami Widzewa i uznaliśmy, że najlepszą drogą będzie zapytanie pani prezes Martyny Pajączek o to jak widzi nasz pomysł. O pierwsze spotkanie nie było trudno, ponieważ Widzew jest otwarty na nowe inicjatywy, więc od razu też dostaliśmy zielone światło, żeby ampfutbolową drużynę tworzyć. Wszystkim w klubie pomysł się bardzo spodobał, co potwierdza okazane nam wsparcie. Widzew zawiązywał też akurat wtedy Klub Kibica Niepełnosprawnego, więc to się wszystko fajnie ze sobą zbiegło – wspomina początki budowania drużyny Rafał Pierzchalski. – Później rozpoczęliśmy akcję informacyjną oraz nabór do drużyny, było też kilka eventów m.in. z obecnym zawodnikiem drużyny ampfutbolowej Widzewa weszliśmy na górę Kamieńsk. Od września rozpoczęliśmy treningi. Na pierwszym pojawiło się 8-10 osób. Z każdym kolejnym treningiem przybywało chętnych do gry. Na ten moment nasz skład liczy 14 osób. Cały czas trwa jednak rekrutacja i nabór, cały czas szukamy zawodników, głównie tych grających w polu, czyli z niedowładem kończyny dolnej, bądź po amputacji jednej z nóg – dodaje. I jak zaznacza, drużyna jest już w pełni gotowa do sezonu.

Za rekrutację odpowiada Maciej Stoczkiewicz, z którym osoby chętne do gry w zespole mogą się skontaktować telefonicznie (668 498 011) oraz e-mailowo (ampfutbol@widzew.com).

Widzew ma też już za sobą pierwszy sparing z Wartą Poznań. – Jest to drużyna, która składa się z zawodników już doświadczonych w ampfutbolu, mimo to niemal przez cały mecz potrafiliśmy stawić im czoło i w samej końcówce straciliśmy gola, przegrywając tym samym 1:0. Taktycznie, fizycznie i motorycznie nasi zawodnicy wyglądali jednak świetnie, co jest ogromną zasługą pierwszego trenera Rafała Chorążego – zaznacza Rafał Pierzchalski. Widzewski sztab uzupełnia trener bramkarzy Szymon Stanita oraz fizjoterapeuta Łukasz Stachlewski. Rewanż odbędzie się najprawdopodobniej 15 marca w Zduńskiej Woli na sztucznej murawie „pod balonem”.

W całym procesie budowania drużyny niezwykle istotna była też kwestia finansowa. W rozmowach ze sponsorami bardzo pomogły władze klubu i jak zaznacza pomysłodawca powołania drużyny ampfutbolowej w Łodzi – zespół jest na ten sezon zabezpieczony finansowo i w lidze będzie występował oficjalnie jako sekcja Widzewa Łódź.

– Wszyscy czekamy na ligowy klasyk Widzew – Legia. To już za niespełna miesiąc w Warszawie. Do momentu kiedy Widzewa nie ma jeszcze w PKO Ekstraklasie, to my w tej Ampfutbolowej Ekstraklasie będziemy walczyć o najwyższe cele. Rywalizacja z każdym z zespołów będzie trudna. Na pewno najtrudniej będzie z Kuloodpornymi, Legią i Husarią, bo są to zespoły, które od lat grają w Ampfutbol Ekstraklasie i wielu zawodników tych drużyn gra w reprezentacji Polski. Warta Poznań również może sprawić wiele niespodzianek. Mam nadzieję jednak, że powalczymy o podium z zaznaczeniem, że czwarte miejsce nie będzie dla nas porażką. Mamy też nadzieję, że ta liga będzie z każdym kolejnym sezonem większa. Fajnie byłoby, gdyby w ekstraklasie grało przynajmniej 8 zespołów – podkreśla Rafał Pierzchalski.

Amp Futbol Polska poinformował, że w nadchodzącym sezonie Ekstraklasa powiększy się do 5 zespołów. Warta Poznań od dłuższego czasu myślała nad stworzeniem takiej sekcji. Dziś już wiemy, że i klub ze stolicy wielkopolski powalczy w nowym sezonie o ligowe punkty. Warta została jednak zbudowana między innymi z zawodników reprezentujących do tej pory Miedziowych Polkowice. Drużyna ta w nadchodzącym sezonie nie przystąpi do rozgrywek.

– Trenujemy weekendowo, średnio 2 razy w miesiącu i to są dwa treningi: jeden w sobotę i jeden w niedzielę. Zawodnicy nie są jeszcze na tyle przygotowani, by trenować więcej, ale realizują też indywidualnie przygotowania, które maja poprawić ich wydolność. Pracują także nad koordynacją i stabilizacją – zaznacza trener Warty Poznań Dariusz Sylwestrzak. – Kadra naszego zespołu sukcesywnie się powiększa, na chwilę obecną jest to 14 osób. W ciągu tego sezonu chcemy przede wszystkim zdobyć doświadczenie. Oczywiście, chcemy też wygrywać i mamy nadzieję, że będziemy innym drużynom „zabierać” punkty. Wielu zawodników naszego zespołu grało już w ekstraklasie i oni chcą wygrywać, są doświadczeni i śmiało mogą stawiać sobie sportowe cele. To będzie też dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Cały czas uczę się tego sportu. Tak naprawdę to wszyscy od siebie się czegoś wzajemnie uczymy.

W lutym odbyło się też spotkanie z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów Ampfutbol Ekstraklasy. Ustalano między innymi to, jaki system rozgrywek przyjąć. Satysfakcji z coraz większego zainteresowania ampfutbolem nie kryją władze Amp Futbol Polska.

– W tym sezonie liga będzie pięciozespołowa. Zespół z Polkowic, który w poprzednim sezonie grał w ekstraklasie, nie rozpadł się, ale nie przystąpi w tym sezonie do rozgrywek. Miedziowi nadal będą trenować, chcą się wzmocnić i szykują się do rozgrywek w przyszłym roku. Cieszymy się z tego, że do rozgrywek dołączyły dwie mocne marki: Warta Poznań i Widzew Łódź. Mamy nadzieję, że będą to kluby, które na lata dołączą do ekstraklasy i będą jej mocnymi punktami, choć pierwszy sezon na pewno nie będzie dla nich łatwy – mówi prezes Amp Futbol Polska Mateusz Widłak. – Myślę, że w przeciągu dwóch-trzech lat jesteśmy w stanie stworzyć w Polsce ośmiozespołową ligę. Przykład Widzewa Łódź pokazuje, że można w krótkim czasie zebrać osoby chętne do gry. W kwestii ampfutbolu zaczyna się coś dziać też na Podkarpaciu, podobnie w trójmieście, a także w Lublinie, więc myślę, że idziemy w dobrym kierunku – dodaje.

W nowym sezonie Apmfutbol Ekstraklasy wystąpią: Widzew Łódź, Warta Poznań, Legia Warszawa, Kuloodporni Bielsko-Biała i Husaria Kraków.

Liga rozgrywana będzie w identycznym systemie jak w sezonie 2019, z tą różnicą, że turniejów będzie 5. Pierwszy z nich zaplanowano na weekend 28-29 marca w Warszawie. Sezon zakończy się turniejem w Łodzi w dniach 24-25 października.

Fot. AMP Futbol Polska
Fot. Bartłomiej Budny / Amp Futbol Polska
Print Friendly, PDF & Email