Lekarze: W czasie pandemii szczególnie ważna jest profilaktyka innych chorób

Lekarze: W czasie pandemii szczególnie ważna jest profilaktyka innych chorób
Fot. Pixabay

W czasie pandemii szczególnie ważna jest profilaktyka innych chorób – zwrócili uwagę lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie podczas poniedziałkowej konferencji zapowiadającej VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Szpitalu Uniwersyteckim prof. Tomasz Grodzicki zwrócił uwagę, że w związku z pandemią profilaktyka innych chorób, w tym nowotworowych, „padła”, trudności z dotarciem do specjalisty sprawiły, że zdecydowanie zmniejszyła się liczba badań.

Dane amerykańskie – mówił profesor – wskazują, że w związku z trudnościami z dotarciem do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów, o 60-70 proc. zmniejszyła się liczba wizyt o charakterze profilaktycznym i badań profilaktycznych.

– Jeżeli ten trend się utrzyma, to za ok. pół roku, do roku, możemy się spodziewać pandemii nie tyle koronawirusa, ale chorób nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego – ocenił prof. Grodzicki, pełniący też funkcje rektora Collegium Medicum UJ.

Podkreślił, że w takiej sytuacji warto nagłaśniać wszelkie akcje o charakterze profilaktycznym.

– Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest potrzebny. Ważne, by bać się nie tylko wirusa, grypy, ale aby pamiętać, że chorujemy, umieramy z innych powodów – zaznaczył.

W ramach rozpoczynającego się w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 29 jednostkach w 21 miastach odbywać się będą wydarzenia mające zwiększyć świadomość chorób. Dla osób, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy lub z grupy podwyższonego ryzyka przewidziano bezpłatne badania.

– W tym roku, w dobie pandemii, kampania ma szczególne znaczenie i dlatego jej hasło brzmi: „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!” – powiedział kierownik Oddziału Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego prof. Paweł Stręk.

Zwrócił uwagę, że coraz więcej osób choruje na nowotwory głowy i szyi, które są na siódmymi co do zapadalności rodzajami nowotworów na świecie. Przywołał też dane, wg których nowotwory głowy i szyi stanowią ok. 8 proc. wszystkich nowotworów rozpoznawanych u mężczyzn i ok. 5 proc. u kobiet. Każdego roku na świecie rozpoznaje się 600 tys. nowych zachorowań, a 350 tys. osób umiera.

Lekarze apelują, aby nie zwlekać z badaniami, jeśli przez dłużej niż trzy tygodnie zauważy się jeden objawów: pieczenie języka, owrzodzenia lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła połączony z problemami z przełykaniem, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawienie z niego.

Najczęstszym nowotworem z tej grupy jest rak krtani. Do nowotworów głowy i szyi zalicza się też m.in. rak tarczycy.

Kampanię prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Grodzicki zapowiedział również, że w drugiej połowie października Szpital Uniwersytecki zorganizuje tydzień profilaktyki różnych chorób.

Beata Kołodziej
Print Friendly, PDF & Email