Lekarze PPOZ: Rośnie liczba młodych pacjentów z COVID-19, przebieg coraz cięższy

Lekarze PPOZ: Rośnie liczba młodych pacjentów z COVID-19, przebieg coraz cięższy
Fot. Pixabay

Rośnie liczba młodych pacjentów, a także dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, a przebieg jest coraz cięższy – ostrzegają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Niestety, w wielu przypadkach przebieg infekcji jest ciężki, a nawet bardzo ciężki. Pojawia się ostra duszność. Dochodzi do zgonów. A przecież mogliśmy temu zapobiec szczepiąc najmłodszą populację. Jest jeszcze szansa. Czekamy w punktach szczepień – przekazała prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ zwrócili uwagę na to, że ostatnie dane dotyczące poziomu wyszczepialności wśród najmłodszych w Wielkopolsce biją na alarm.

– Wprawdzie 50-procentowy próg zaszczepionych przekroczyły wszystkie „starsze” grupy wiekowe (co daje nam drugie miejsce po Mazowszu), to wśród dzieci i młodzieży wynosi on zaledwie 32 procent (tu Wielkopolska plasuje się dopiero na czwartym miejscu w kraju) – podkreślili.

Dodali dalej, że są „przerażeni tym, co się dzieje”. – Z danych NFZ w Wielkopolsce wynika, że zakażenie koronawirusem odnotowano już w ponad 300 szkołach. Kolejne klasy trafiają na kwarantanny, rodzice muszą zapewnić opiekę dzieciom przechodzącym na zdalne nauczanie. Coraz więcej najmłodszych pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie. Dzieci się duszą, a przecież można było temu zapobiec szczepieniami, które są jedyną drogą ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 – zaznaczyła Janicka przypominając, że od czerwca w Polsce przeciwko COVID-19 mogą się szczepić osoby już od 12. roku życia.

– Czwarta fala pandemii w całej Polsce przybiera na sile. I jak widać jest ona bezlitosna także dla naszej młodzieży. Apelujemy do rodziców i opiekunów: szczepmy nasze dzieci. Niezaszczepienie skazuje je na cierpienia, a w najgorszym przypadku na śmierć. Bardzo groźne są także powikłania. Już po kilku tygodniach od zakażenia COVID-19 może wystąpić u dziecka PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny, niosący za sobą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i innych wielonarządowych powikłań. Stwierdza się m.in.: nawracające bóle głowy, zmęczenie, znużenie, obniżenie nastroju, czy zdolności intelektualnych – wymieniła Janicka.

Wskazała, że pocieszającym jest fakt, że na tle pozostałych województw mieszkańcy Wielkopolski najlepiej wypadają w trzech kategoriach wiekowych: 50-59 lat, 60-69 lat i od trzech tygodni – 70 plus (w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z nich).

– Najwyższy czas na najmłodszych, na których nadal czekamy w punktach szczepień – zaapelowali lekarze PPOZ.

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – Porozumienie Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia został zarejestrowany 5 marca 2004 roku w Poznaniu. Związek obejmuje pięć byłych województw Wielkopolski: pilskie, leszczyńskie, kaliskie, konińskie, poznańskie.

Do organizacji należy około 3000 lekarzy, czyli 90 proc. zapotrzebowania Wielkopolski na lekarzy rodzinnych. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email