Lekarze POZ apelują o rozważne korzystanie ze świadczeń służby zdrowia

Lekarze POZ apelują o rozważne korzystanie ze świadczeń służby zdrowia
Fot. Pixabay

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do pacjentów, aby ograniczyli bezpośrednie wizyty w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Proszą o korzystanie z teleporad, a gdy konieczna jest wizyta bezpośrednia – o przychodzenie punktualnie na wyznaczony czas.

Autorzy apelu przekazanego w czwartek PAP wyjaśnili, że pacjentom zalecany jest wyłącznie kontakt telefoniczny – udzielanie teleporad, udostępnianie e-recept, zabezpieczanie w e-ZLA.

– Bezpośrednia wizyta w poradni POZ dopuszczalna jest tylko w medycznie uzasadnionych sytuacjach i również po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z lekarzem: wyznaczeniu terminu oraz konkretnej godziny – podkreślili.

– Z przerażeniem obserwujemy drastyczny wzrost nowych zakażeń, zgonów z powodu COVID-19, a jednocześnie nie do końca odpowiedzialne zachowania naszych pacjentów. Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów. Jesteśmy przekonani, że właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają – zaznaczyła prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Autorzy komunikatu zaapelowali także o szczepienie się i o przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Przypomnieli, że pacjentów nadal obowiązują środki ochrony osobistej (maski, rękawiczki) oraz stosowanie się do zaleceń higienicznych (dezynfekcja rąk). (PAP)

Iwona Żurek
Print Friendly, PDF & Email