Łęczycka 26 zmienia swój wizerunek

Łęczycka 26 zmienia swój wizerunek
Fot. Adminstrator

W ponury, jesienny wieczór 8 listopada, w świetlicy w osławionym bloku przy Łęczyckiej 26, na przekór aurze było gwarno i wesoło. Skromnie urządzoną salkę wypełnili młodzi i starsi przedstawiciele lokatorów oraz goście z miasta, którzy przyszli poznać młodych laureatów konkursu "Bezpieczny dom ? bezpieczne osiedle" i zobaczyć zmiany, jakie nastąpiły w budynku w efekcie realizacji programu naprawczego, zainicjowanego przez Komisję Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej kilka miesięcy temu.

A było na co popatrzeć. W konkursie wzięło udział kilkanaścioro uczestników świetlicy prowadzonej przez TPD, w wieku od 3 do 17 lat. Były prace grupowe i indywidualne. Wszyscy podziwiali piękną makietę osiedla, wykonaną ze szczegółami ? nie zabrakło na niej placyku zabaw, eleganckiego skweru, parkingu z "kopertą" dla osób niepełnosprawnych. Jej autorzy ? rodzeństwo Rafał i Kornelia Górka zajęli I miejsce. II miejsce komisja konkursowa przyznała również za makietę, która była pracą zbiorową, wykonaną przez grupę w składzie: Alicja Matwiejczuk, Dominik Niewiński, Magdalena Markisz i Karolina Jagielska, a trzecią nagrodę otrzymał za pełen fantazji rysunek 3.letni Filip Tatarczuk z mamą.

Nagrody ? bony towarowe do Carrefoura, w wys. 150, 100 i 50 zł ufundował Klub Kiwanis International Elbląg. Pozostali młodzi autorzy prac otrzymali upominki rzeczowe.

Spotkanie, w którym wzięła udział grupa lokatorów, wśród nich przedstawiciele Rady Mieszkańców, stało się też okazją do podsumowania dotychczasowych efektów "Kompleksowego Programu Naprawczego dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej 26 na lata 2011-2013". Najważniejszym z nich jest coraz większe zaangażowanie mieszkańców, którzy wykonali wiele prac poprawiających estetykę budynku, placyk zabaw, mini siłownię. Prace te zostały wykonane w ramach programu oddłużeniowego, do którego zgłosiło się już 18 rodzin, spłacając w ten sposób swoje długi. Materiały dostarcza ZBK, a wartość spłaconych w ten sposób zadłużeń wynosi już 33 tysiące zł.

Jak podkreślali wszyscy obecni, największą wartością programu jest współdziałanie mieszkańców i służb miejskich- MOPS, Zarządu Budynków Komunalnych, Departamentu Mienia Komunalnego, a także policji. Tu na szczególne uznanie zasługuje dzielnicowy ? Tomasz Pawłowski, który przez część mieszkańców traktowany jest jak zaufany przyjaciel, a sam ma bardzo dobre zdanie o lokatorach spod Łęczyckiej 26. Jeszcze do niedawna policjanci nie wchodzili do tego domu w pojedynkę. Koledzy mówili mu: w coś ty się wpakował! A on mówi, że mieszkają tu fajni ludzie i dobrze mu się z nimi pracuje. Podobne zdanie ma koordynatorka programu ? Mirosława Mariańska, wicedyrektorka MOPS.

Maria Kosecka przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa, z dumą pokazuje świeżo odmalowane korytarze na parterze i II piętrze, które robią imponujące wrażenie w porównaniu z odrażającym widokiem pozostałych korytarzy. To dzieło młodego mieszkańca, który nie może znaleźć pracy.- Dzięki wspólnej pracy powoli zmieniamy tę dotychczasową rzeczywistość i negatywną opinię o tym osiedlu, która jest krzywdząca dla wielu ludzi zamieszkujących hotelowiec ? powiedziała Maria Kosecka. – Mieszkańcy wykonali tu kawałek ciężkiej pracy i wielu z nich to bardzo wartościowi ludzie.

Ten sielankowy obraz to część rzeczywistości Łęczyckiej 26. Są tam ciągle trudne problemy i mroczne sprawy, z których niełatwo się wyplątać. Jest część mieszkańców stojąca z boku albo jeszcze dalej. Tym bardziej godna uznania jest postawa tej grupy, która wkłada mnóstwo wysiłku, żeby zacząć żyć w godnych warunkach i nabrała nadziei, że to się uda. Wierzą w nich i podzielają tę nadzieję towarzyszący im ludzie z zewnątrz, którzy w tym pomagają: z miejskich instytucji iż organizacji pozarządowych ? z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które prowadzi świetlicę i z Klubu Kiwanis, który sponsorował nagrody w konkursie i zaprosił młodzież na zajęcia w Szkole Tańca Brodway.

Droga do celu jeszcze daleka, są to dopiero pierwsze kroki, ale najważniejsze, że zostały postawione. Największą troskę budzi młodzież, której trzeba dać szansę na lepsze życie. Część młodzieży znalazła już interesujące ją zajęcia w szkole tańca, w klubie sportowym Olimpia 2004, a nawet jako wolontariusze w schronisku dla zwierząt. Dla uczniów mających trudności w nauce zostały zorganizowane korepetycje. Wszyscy czekają na zapowiedziane w programie naprawczym otwarcie Klubu Młodzieżowego. Klub ma być dostępny także dla okolicznej młodzieży. Maria Kosecka dokłada starań, żeby powstał jak najszybciej. – Chcemy stworzyć miłe miejsce, w którym odbywać się będą popołudniowe spotkania, gdzie będzie można poznać nowych ludzi, miło spędzić czas, rozwinąć swoje pasje lub po prostu zwyczajnie z kimś pogadać ? opowiada. To będzie następny ważny krok do poprawy wizerunku społeczności z bloku Łęczycka 26, który do niedawna budził grozę. Dziś można tu wejść bez lęku.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8597

Print Friendly, PDF & Email