Rząd uprościł procedurę przekraczania granicy dla transportu ciężarowego z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Ułatwienia dotyczą dwóch przejść granicznych: Korczowa i Dorohusk. Uproszczona odprawa celna możliwa jest na podstawie wypełnionego i przesłanego formularza. Dzięki rozwiązaniu, Ukraina szybciej otrzyma pomoc humanitarną, która płynie do niej z Polski i całego wolnego świata.
– Z każdym dniem coraz więcej organizacji pozarządowych, samorządów, ludzi dobrej woli włącza się do pomocy Ukrainie – mówił szef KPRM minister Michał Dworczyk. Dlatego na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec uproszczone zostały zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi.
Ułatwienia dla ciężarówek z pomocą humanitarną dotyczą:
- tylko transportu ciężarowego (nie pojazdów osobowych),
- tylko transportu wjeżdżającego na teren Ukrainy (przekraczającego granicę z miejscem docelowym na terenie Ukrainy),
- dwóch przejść granicznych: Korczowa i Dorohusk (powrót na teren Polski dowolnym przejściem granicznym zgodnie z aktualnymi przepisami).
UWAGA: Kierowcy muszą posiadać ze sobą ważny paszport!
Z uproszczonej odprawy celnej można skorzystać tylko na podstawie wypełnionego i przesłanego formularza, który dostępny jest na stronie pomagamukrainie.gov.pl. Do wysłania formularza konieczne jest posiadanie profilu zaufanego.
Formularz dotyczący odprawy celnej
Minister Michał Dworczyk poinformował w niedzielę o uruchomieniu rządowej platformy koordynacji pomocy humanitarnej w ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl. – Udało się stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur – podkreślił.
Wypełnienie i przesłanie formularza za pośrednictwem profilu zaufanego ma charakter jednorazowy. Jeśli zajdzie konieczność zmiany danych, należy ponowne wypełnić i przesłać formularz.
Po przesłaniu formularza, na wskazany przez Ciebie adres email otrzymasz dwa dokumenty:
- „Potwierdzenie” w pliku pdf – dokument potwierdzający zgłoszenie chęci przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej z pomocą humanitarną wraz z unikatowym numerem formularza oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi transportu.
- „Oznaczenie” w pliku pdf ze specjalnym oznakowaniem pojazdu (zawierającym unikatowy numer), który musisz wydrukować (w formacie A4) i umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu w jej prawym górnym rogu.
Pomoc humanitarna wysyłana do Ukrainy
Rząd organizuje pomoc zarówno zbierając różnego rodzaju środki z całego kraju, ale również kupując najbardziej potrzebne towary i wysyła je na Ukrainę. Polska jest organizatorami ogólnoeuropejskiej akcji. Do naszego kraju trafiają kolejne transporty, które po uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, dystrybuowane są do różnych miast lub do osób, które najbardziej tego potrzebują. – Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przyjmuje pomoc zza granicy. Nasi sojusznicy dostarczają do Polski towary, dobra materialne dla Ukrainy – czytamy na gov.pl.
– Dziennie ponad 100 tirów przejeżdża na Ukrainę wysyłanych właśnie przez RARS – podsumował szef KPRM dziękując wszystkim organizacjom pozarządowym, samorządom oraz wszystkim Polkom i Polakom, którzy w ostatnich dniach dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy przez udzielanie pomocy.