Lato z kuchnią regionalną. Zobacz fotorelację

Fot. Mateusz Misztal

W Bibliotece Elbląskiej po raz kolejny rozpoczęto letni cykl spotkań z kuchnią regionalną. W czwartek, (11 lipca) podczas pierwszych tego lata warsztatów, można było skosztować kilku smacznych potraw.

Warsztaty kulinarne, organizowane w ramach projektu „Rozsmakuj się w tradycji” stały się już tradycją Biblioteki Elbląskiej. Spotkanie w sali przy ul. św. Ducha poprowadziły Barbara Bukowska i Marzena Szczech, nauczycielki Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.

– Już po raz czwarty rozpoczynamy wspólne spotkania. Cieszę się, że dziś na pierwszym wakacyjnym spotkaniu jest nas tyle. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym spotkaniem będzie nas jeszcze więcej. Po raz kolejny mamy ciekawe tematy, które będą omawiane i przedstawiane – mówił prezydent Witold Wróblewski. – Wchodzą do nas różne mody, różnych kuchni, z różnych zakątków świata, a w wielu przypadkach nie wiemy o tym, że jeśli chodzi o naszą, polską kuchnię, to ma ona wielkie tradycje.

Warsztaty skierowane są do seniorów i szerokiego grona odbiorców zainteresowanych kulinariami, zwyczajami oraz obyczajami tradycji i kultury polskiej. W letniej odsłonie projektu kucharze wraz z uczestnikami warsztatów przygotują lokalne potrawy charakterystyczne dla Żuław Wiślanych i Pomorza. Tak też było w czwartek.

– Zaczynamy od Elbląga. Dwa narody bardzo mocno odcisnęły piętno na naszej kuchni – Niemcy i Polacy. Spuścizną niemiecką jest to, że lubimy słodko-kwaśne smaki – opowiadała podczas spotkania Barbara Bukowska, zaznaczając jednocześnie, że lubimy też potrawy mięsne. – Mamy też skłonności do częstego stosowania śmietany. W dawnych czasach była ona w Polsce wszechobecna. Dodawało się ją na placki ziemniaczane, polewało się nią mięsa. Wszystkie surówki, również były przyrządzane ze śmietaną.

Prowadząca spotkanie zaznaczyła też, że Polacy i dawniej i dziś produkują bardzo dobre wędliny. Ceni się ich smak i zapach. W kuchni polskiej bardzo ważny był i jest też barszcz czerwony z buraków ćwikłowych.

– Mało jest zapisków, takich typowych przepisów, które przetrwały z dawnych czasów. Każda gospodyni miała swoje przepisy. Gotowano i nie zapisywano tego. Przepisy odchodziły więc wraz z tą osobą – zaznacza Bukowska.

Poniżej plan następnych spotkań w ramach projektu „Rozsmakuj się w tradycji”:

  • 18 lipca, godz. 16:30 – pomorska sałatka śledziowa, marmolada z pomidorów (warsztat kulinarny), prowadzenie: Marzena Szczech.
  • 25 lipca, godz. 16:30 – kluski z fasoli, pomorski pasztet z makreli, oranżada wg przepisu Ćwierciakiewiczowej (warsztat kulinarny), prowadzenie: Marzena Szczech.
  • 1 sierpnia, godz. 16:30 – tradycyjne racuchy żuławskie z nietradycyjnymi sosami (warsztat kulinarny), prowadzenie: Przemysław Zwański.
  • 8 sierpnia, godz. 16:30 – tradycje polskiego stołu nie tylko w naszym regionie (wykład), prowadzenie: dr Grażyna Nawrolska.
  • 22 sierpnia, godz. 16:30 – klinki krajane, fuśka żuławska i jabłecznik z miętą i miodem (warsztat kulinarny), prowadzenie: Barbara Bukowska.
Jeśli chcesz obejrzeć fotorelację z wydarzenia kliknij w zdjęcie główne.
Print Friendly, PDF & Email