„Łączy nas krew, która ratuje życie”

„Łączy nas krew, która ratuje życie”
Fot. Lubuska Policja

W szlachetnej inicjatywie zbiórki krwi wzięli udział lubuscy policjanci, pracownicy Policji, strażacy oraz mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Dzielenie się „cząstką życia” jaką jest krew ma niebagatelne znaczenie dla chorych, którzy potrzebują jej do życia. Każdy z nas może dołożyć swoją „cegiełkę” i pomóc potrzebującym powrócić do zdrowia.

W poniedziałkowy poranek (15 listopada) przed gmachem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zaparkował biało-czerwony autokar, zwany popularnie krwiobusem. Jego wizyta związana była oczywiście z akcją podzielenia się z potrzebującymi „cząstką życia”, którą jest ludzka krew. A ta ratuje życie wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują – chorym cierpiącym na ciężkie choroby, w stanach zagrożenia życia czy chociażby ofiarom wypadków drogowych. Dlatego dzisiejsza akcja zgromadziła wielu entuzjastów krwiodawstwa – lubuskich stróży prawa, pracowników Policji, przedstawicieli służb mundurowych czy mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Lubuscy policjanci, którzy bardzo często włączają się w akcje krwiodawstwa i ratują ludzkie życie, wiedzą jak ważne i niebagatelne znaczenie ma ludzka krew. Pracują na miejscu wypadków drogowych, w których ranni są ich uczestnicy. W konsekwencji takich zdarzeń bardzo często potrzebna jest krew, która jest jednym z najcenniejszych darów jaki człowiek może podarować innej osobie. Takie przedsięwzięcia ukazują dobroć, która jest w każdym z nas. Wystarczy mały gest, by dać szansę na życie drugiemu człowiekowi. Każda zebrana „kropla” krwi ma nieocenioną wartość dla człowieka, który jej potrzebuje.

Koncentrat krwinek czerwonych jest niezbędny w trakcie poważnych operacji i przy różnego rodzaju zabiegach. To życiodajny lek, którego nie można wyprodukować, a może pomóc wielu potrzebującym. Aby zostać krwiodawcą wystarczy być osobą w wieku od 18. do 65. roku życia, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Każda osoba, która chce oddać krew musi wypełnić specjalny formularz, oddać odrobinę krwi do analizy, a następnie przejść badanie lekarskie. Po uzyskaniu akceptacji, można już oddać najcenniejszy dar dla potrzebujących.

podkomisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Print Friendly, PDF & Email