„Kultura. Technologia. Dostępność.” Seminarium lokalne CreArt

„Kultura. Technologia. Dostępność.” Seminarium lokalne CreArt
Fot. Pixabay

W czwartek (7 października) odbędzie się seminarium lokalne CreArt podczas, którego poruszona zostanie kwestia dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to wydarzenie towarzyszące Kongresowi Współpracy Transgranicznej Lublin 2021.

Wydarzenie zaplanowano w godz. 12:00-16:00 w Galerii Labirynt w Lublinie (ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5, sala czarna). Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na Polski Język Migowy.

– Nie ma co się oszukiwać – od technologii nie uciekniemy. Staje się ona coraz bardziej obecna w większości obszarów naszego życia, więc trudno sobie wyobrazić, że kultura pozostanie tą jedyną dziewiczą wyspą nietkniętą przez współczesną technikę. Czas lockdownów pokazał jak bardzo nowoczesne technologie mogą być pomocne w docieraniu do publiczności i jednocześnie jak słabo jesteśmy do tego przygotowani – wskazują organizatorzy. – Będziemy więc rozmawiać między innymi o tym jak wykorzystywać media w kulturze, jak demokratyzować jej przestrzeń tak, by była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – dodają.

Seminarium składać się będzie z dwóch części: krótkich wykładów i prezentacji Piotra Celińskiego (medioznawcy, teoretyka mediów cyfrowych), Waldemara Tatarczuka (artysty, kuratora sztuki), Wioletty Stępniak (Głuchej pedagożki, tatuatorki, nauczycielki PJM), Moniki Dubiel (psycholożki, iberystki, osoby niewidomej, konsultantki dostępności).

Część druga będzie poświęcona dyskusji nt. praktycznych rozwiązań stosowania technologii w kulturze.

Program seminarium:

  • 12:30 – 14:00 – Piotr Celiński, Waldemar Tatarczuk – wykłady, dyskusja podsumowująca część I seminarium.
  • 14:00 – 14:30 – przerwa
  • 14:30 – 16.00 – Wioletta Stępniak, Monika Dubiel – wykłady, dyskusja podsumowująca część II seminarium.

Seminarium Lokalne CreArt odbędzie się w ramach projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Oprac. Red.
Źródło: UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email