Kujawsko-pomorskie: Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji

Kujawsko-pomorskie: Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Jeszcze ponad 11 tysięcy mieszkańców regionu będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Zgłoszenia na badania przyjmuje siedemnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.

– Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Przygotowaliśmy program, którym objętych zostanie łącznie 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, zamieszczonej poniżej. Wolne miejsca na badania dostępne są jeszcze w 17 z nich (w Szpitalu Powiatowym w Chełmży wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).

Zgłoszenia przyjmują placówki w: Białych Błotach (powiat bydgoski), Brodnicy, Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Świeciu, Toruniu, Tucholi i Włocławku.

Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji – KLIKNIJ TU.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizacja planowana jest w tym roku, znajdują się także:

szczepienia przeciwko pneumokokom,
badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C,
badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej.
program profilaktyki upadków dla seniorów.

Trwa etap wyboru realizatorów.

Print Friendly, PDF & Email