Kujawsko-Pomorskie: „Rodzynki z pozarządówki”

Kujawsko-Pomorskie: „Rodzynki z pozarządówki”
Fot. mat. prasowe

Projekt: „WŁOwimy Talenty” Fundacji We are for U, a także „Niewidomy ale aktywny” Włocławsko-Brodnickiego Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących PIONEK znalazły się wśród nagrodzonych przez marszałka województwa najlepszych projektów społecznych, zrealizowanych w ubiegłym roku przez organizacje pozarządowe.

Wyłoniono laureatów szesnastej edycji konkursu o nagrodę marszałka województwa „Rodzynki z pozarządówki”. Inicjatywy lipnowskiego Stowarzyszenia Zielona Lipa, Bydgoskiego Klubu Wioślarek i włocławskiej Fundacji „We are for U” znalazły się wśród nagrodzonych 11 najlepszych projektów społecznych, realizowanych w ubiegłym roku przez organizacje pozarządowe. Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 27 czerwca.

Spośród 27 inicjatyw zgłoszonych przez organizacje pozarządowe kapituła konkursowa jednomyślnie postanowiła zarekomendować do nagrody zarządowi województwa 11 przedsięwzięć. Ich realizatorom przyznano równorzędne nagrody finansowe, po 3,6 tysiąca złotych każda, wraz z tytułami „Rodzynki z pozarządówki”. Wśród laureatów są także m.in. Fundacja Ekoprzyjazna z Koronowa (powiat bydgoski), golubsko-dobrzyńskia Fundacja Aktywni-Obecni, oraz tucholska Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel”.

– Działające w Kujawsko-Pomorskiem instytucje trzeciego sektora to ważni partnerzy samorządowych władz województwa w niemal każdym obszarze życia społecznego i gospodarczego. Z satysfakcją wyróżniamy i wspieramy mniejsze organizacje pozarządowe, te opierające się przede wszystkim na wolontariacie, których interesujące, nowatorskie działania mogą być inspiracją dla innych ngo-sów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wśród ubiegłorocznych nagrodzonych inicjatyw znalazły się między innymi realizacja międzynarodowego programu „Trenuj bycie dobrym” w gminie Unisław, upamiętnienie postaci Edwarda Mycielskiego Trojanowskiego w Aleksandrowie Kujawskim oraz warsztaty i zajęcia pozalekcyjne dla dzieci we Wszedniu (powiat mogileński).

Zobacz też: Rodzynki z pozarządówek z nagrodami

W Kujawsko-Pomorskiem współpraca ngo-sów z samorządem województwa budowana jest w oparciu o Radę Działalności Pożytku Publicznego oraz Sejmik Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który jest gremium tworzonym przez reprezentantów sektora ngo-sów z całego województwa. Oba zespoły współpracują ściśle z działającym w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Biurem Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i spełniają ważną rolę konsultacyjną.

Każdego roku samorząd województwa przekazuje miliony złotych na wsparcie realizacji projektów organizacji pozarządowych w wielu dziedzinach. W tym roku środki te, w wysokości 7 mln złotych, zostały rozdysponowywane w ramach 22 konkursów o dotacje.

Źródło: UM Włocławek
Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Print Friendly, PDF & Email