Kujawsko-pomorskie: Podaruj 1 procent organizacji w regionie

Ruszył czas składania rocznych deklaracji podatkowych. Zachęcamy do wsparcia i przekazania 1 % jednej z 373 organizacji pożytku publicznego (OPP) działających w województwie kujawsko-pomorskim. Podatek można rozliczyć online.

– Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

To już dwunasta edycja kampanii „1 % dla regionu”. W 2021 roku mieszkańcy województwa z  jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali ponad 41,2 mln zł – to o blisko 2,7 mln więcej niż w poprzednim rozliczeniu.

Wykaz organizacji z regionu upoważnionych do 1 procenta znajduje się TUTAJ

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

  • W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.
  • W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Robi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, a przygotowane zeznanie jest dostępne na Portalu Podatkowym. Podatnik może je elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawić i uzupełnić. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 2 maja PIT pozostanie bez zmian, zostanie uznany za zaakceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

1 % w liczbach:

  • 373 pozarządówki z naszego regionu widnieją w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego,
  • najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Bydgoszczy i Toruniu (w każdym z tych miast ponad 90 organizacji).
  • 41,2 miliona złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza w ubiegłym roku.
Print Friendly, PDF & Email