Kuczmierowski: Obecnie mamy w Polsce 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Kuczmierowski: Obecnie mamy w Polsce 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
Fot. Kancelaria Premiera

Obecnie mamy w Polsce „na stanie” 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 – powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Podkreślił, że kolejne szczepionki docierają co tydzień i nie ma ryzyka, iż zabraknie ich w razie dużego zainteresowania trzecią dawką.

Na początku października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała, by trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna podawać osobom o poważnie osłabionym systemie odpornościowym co najmniej 28 dni po przyjęciu drugiej dawki. Przypomniała też, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw COVID-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich UE.

Podjęcie decyzji w sprawie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla pełnoletnich osób zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. – W perspektywie przyszłego tygodnia, kiedy dopuścimy i wyznaczymy już datę, kiedy każdy z nas będzie miał możliwość zaszczepienia trzecią, przypominającą dawką – powiedział w Wp.pl szef resortu zdrowia.

O tę kwestię był także pytany w poniedziałek w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Rzeczywiście EMA dwa tygodnie temu wydała rekomendację, aby dawka przypominająca mogła być podawana osobom powyżej 18. roku życia (…) Myślę, że w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej, że i u nas będzie dopuszczona dawka dla osób powyżej 18. roku życia – poinformował Kraska.

Wiceszef MZ ocenił, że decyzja Rady Medycznej „to kwestia dwóch, trzech dni”.

Pytany o obecne zasoby szczepionek przeciw COVID-19, które są w Polsce prezes RARS Kuczmierowski powiedział PAP, że obecnie „na stanie” jest w Polsce ok. 21 milionów dawek.

– Z tych 21 mln dawek, 6 mln jest w procesie odsprzedaży, więc w ciągu kilku godzin możemy to wstrzymać i mieć do dyspozycji wszystkie dawki znajdujące się w Polsce. Do tego, do końca roku spodziewamy się jeszcze dostaw po 3,5 mln dawek Moderny i Pfizera czyli 7 mln dawek mRNA. Nie ma więc absolutnie ryzyka, że gdyby Polacy tłumnie chcieli skorzystać z trzeciej dawki szczepionki, to tych zabraknie. Takie ryzyko nie istnieje, jesteśmy na to przygotowani bardzo dobrze i też mamy możliwości szybkiego pozyskania kolejnych dawek – podkreślił Kuczmierowski. (PAP)

Tomasz Więcławski
Print Friendly, PDF & Email