Kuczmierowski: Do Polski dotarło 136 tys. szczepionek Johnson&Johnson

Kuczmierowski: Do Polski dotarło 136 tys. szczepionek Johnson&Johnson
Fot. Adam Guz / KPRM

Do Polski dotarło 136 tys. dawek szczepionki Johnson&Johnson – poinformował PAP we wtorek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W środę spodziewany jest transport 165 tys. szczepionek AstraZeneki – dodał.

– Szczepionki firmy Johnson&Johnson od razu trafiły do dystrybucji, do punktów szczepień – przekazujemy je bez zwłoki i ich nie magazynujemy – zapewnił w rozmowie z PAP Kuczmierowski. Podkreślił, że jest to jednak zdecydowanie mniejsza dostawa, niż się spodziewano – bo jest to 450 tys. dawek mniej, niż miało dotrzeć w ostatnich tygodniach.

– To jest dla nas duży problem. Jest szansa, że do końca miesiąca, a najpóźniej kwartału dotrą również te brakujące – dodał.

Prezes RARS zapowiedział, że w tym tygodniu – prawdopodobnie w piątek lub w sobotę – do Polski trafi też 250 tys. szczepionek firmy Moderna.

Z kolei poniedziałek trafiło do Polski 1,2 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech.

Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić nie dłużej 84 dni dla szczepionki Astry Zeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Z wtorkowego raportu na stronie gov.pl wynika, że do tej pory wykonano w Polsce ponad 16 mln szczepień, w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email