Krystian Ochman wygrywa preselekcje do Eurowizji 2022. Unmute na podium!

Krystian Ochman wygrywa preselekcje do Eurowizji 2022. Unmute na podium!
Fot. Akpa / mat. prasowe TVP

W sobotę (19 lutego) widzowie i jurorzy podczas koncertu „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!” zdecydowali, że Krystian Ochman z utworem „River” będzie reprezentował Polskę w Turynie na 66. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wśród 10 kandydatów o bilet do Włoch walczył także zespół Unmute.

W sobotę poznaliśmy reprezentanta Polski na Eurowizję, która w tym roku odbędzie się w Turynie.

O zwycięstwo w krajowych eliminacjach walczyli: Ania Byrcyn (z piosenką „Dokąd?”), Daria (z piosenką „Paranoia”), Emilia Dębska, czyli Mila (z piosenką „All I need”), Karolina Lizer (z piosenką „Czysta woda”), Karolina Stanisławczyk & Toro Chica (z piosenką „Move”), Krystian Ochman (z piosenką „River”), Siostry Szlachta (z piosenką „Drogowskazy”), Kuba Szmajkowski (z piosenką „Lovesick”), Lidia Kopania (z piosenką „Why does it hurt”), oraz zespół Unmute (z piosenką „Głośniej niż decybele”).

Po występie dziesiątki finalistów przyszedł czas na głosowanie widzów i jury. W jego wyniku do ścisłego finału weszli: Daria, zespół „Unmute” i Krystian Ochman. Wspomniana trójka raz jeszcze wykonała swoje utwory. O wygranej zdecydowały zsumowane głosy telewidzów i jurorów.

Podczas najbliższego Konkursu Piosenki Eurowizji Polskę reprezentował będzie Krystian Ochman. To zwycięzca 11. edycji „The Voice of Poland” i wnuk słynnego polskiego tenora, Wiesława Ochmana.

Na szczególną uwagę zasługuje zespół Unmute, który tworzony jest przez pięcioro głuchych artystów: Magdalenę Wdowiarz, Julię Kramek, Alinę Jagodzińską, Zuzannę Szymańską i Jakuba Stanisławczyka. We wrześniu 2021 roku grupa opublikowała swój debiutancki singiel zatytułowany „Głośniej niż decybele”, który spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Zespół postanowił więc spróbować swoich sił w preselekcjach do Eurowizji. Warto podkreślić, że do krajowych eliminacji zgłosiło się ponad 130 artystów. Unmute – najpierw decyzją jury – zakwalifikował się do finałowej 10. W sobotę wieczorem podczas koncertu finałowego krajowych preselekcji – m.in. decyzją widzów – awansował do finałowej trójki.

Unmute – Głośniej Niż Decybele

Twórczość Unmute wymyka się typowym definicjom i gatunkom muzycznym. Teksty grupy tworzone są w polskim języku migowym (PJM). Misją zespołu jest promowanie kultury osób głuchych, równości i inkluzywności.

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 r. w Turynie w hali Palasport Olimpico (Pala Alpitour).

Oprac. Red. / mat. prasowy TVP
Print Friendly, PDF & Email