Krótka Historia Polskiego Kina

Krótka Historia Polskiego Kina
Fot. nadesłane

Kino Światowid zaprasza na film „Trzecia część nocy”. Debiut Andrzeja Żuławskiego będzie można obejrzeć w czwartek 27 czerwca o godzinie 18.00.

Kontynuacja przeglądu „Krótka Historia Polskiego Kina” zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Ich filmy, mimo, że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. Do tego grona należy Andrzej Żuławski. „Trzecia część nocy” to jego brawurowy debiut.

Film pokazuje losy Michała (L. Teleszyński) – młodego mężczyzny, który utraciwszy żonę i syna, postanawia włączyć się w konspirację w okupowanym Lwowie. W czasie ucieczki przed Niemcami trafia przypadkowo do mieszkania kobiety. Helena (M. Braunek) łudząco przypomina jego żonę. Jej mąż został zatrzymany przez gestapo. Michał postanawia zdobyć środki utrzymania dla niej i dla dziecka. Jako karmiciel wszy w Instytucie Rudolfa Weigla, gdzie prowadzi się badania nad szczepionką na tyfus, otrzymuje dokumenty chroniące go przed wywózką i porcje żywności. W konspiracji przyjmuje pseudonim „Szary” i w gorączkowych halucynacjach próbuje wykonywać polecenia. Ma zamiar odbić męża Heleny z rąk gestapo.

  • Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
  • Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
  • Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Print Friendly, PDF & Email