Królewiecka 102. „Od Nowa” pomoże tam osobom bezdomnym i uzależnionym

Fot. Mateusz Misztal

Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia. Dziś władze miasta i przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezdomnych i Potrzebujących „Od Nowa”, które prowadzi placówkę, opowiedzieli o tym jak będzie ona funkcjonowała i kto może znaleźć tam pomoc.

– Przetoczyła się batalia o to, „jak to można zlikwidować izbę wytrzeźwień w Elblągu”. Mówiliśmy wtedy, że to nie chodzi o likwidację jakiejś działalności, która jest prowadzona, tylko mówiliśmy o tym, że na pewno będziemy ten problem dalej widzieć i przeciwdziałać, ale nie w takiej formule, jak ówcześnie. Czytałem różne enuncjacje (wypowiedzi – red.), że ten budynek sprzedamy i tak dalej, ale jak państwo widzicie nie sprzedaliśmy tego budynku po izbie wytrzeźwień – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Przy pomocy stowarzyszenia w tym budynku będziemy próbowali wspierać, pomagać, przeciwdziałać różnego rodzaju uzależnieniom, w tym również i alkoholowym. Będzie tutaj punkt konsultacyjny i docelowo przewidujemy też mieszkania treningowe, które pozwolą osobom bezdomnym wychodzić z tego problemu – dodaje.

– Zwróćcie Państwo uwagę jak profesjonalnie są zaopiekowane u nas w Elblągu osoby, które są w kryzysie bezdomności i osoby uzależnione. Dziś już także kobiety będące w kryzysie bezdomności mają gdzie się podziać – mówi Michał Missan, v-ce prezydent Elbląga. – Myślę, że jesteśmy przodującym miastem jeśli chodzi o zaopiekowanie tych osób. Bardzo się z tego cieszę, bo już dwa razy w trakcie moich interwencji, kiedy mieszkańcy do mnie przychodzą ze swoimi problemami, korzystałem z pomocy pana Artura w ramach szerokiej działalności stowarzyszenia i dwa razy te osoby pomoc znalazły. (…) Stworzyliśmy rozwiązanie, które przystaje do dzisiejszych czasów. Izba wytrzeźwień była reliktem poprzedniej epoki, leczyliśmy skutki a nie przyczyny. W tej chwili wzięliśmy się za to kompleksowo – dodaje.

– Uważam, że ta placówka to będzie taki mocny punkt w polityce społecznej miasta. Chodzi mi nawet po głowie takie zdanie, że to będzie działanie spektakularne, chociaż praca dla osób bezdomnych i potrzebujących, to nie jest praca, która jest spektakularna, to jest praca w cichości, żmudna, często te efekty pojawiają się po kilku latach, ale jeśli one już są, to są spektakularne – mówi Artur Dąbrowski prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezdomnych i Potrzebujących „Od Nowa”.

Prace przygotowawcze do otwarcia placówki rozpoczęły się 15 sierpnia. Przeprowadzony został remont. Odpowiednio przygotowano także pomieszczenia, w których stworzono dwa mieszkania treningowe.

– Chcieliśmy, by ten budynek był odnowiony, to co można, zostało wyremontowane, bo wiadomo, że pomoc tym osobom w godnych warunkach jest również istotna. Praca merytoryczna jest ważna, ale mury to też jest ważna sprawa – kwestia higieny, komfortu – wyjaśnia Artur Dąbrowski.

Placówka rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia. Działa ona na trzech poziomach wsparcia. Pierwszy – ogrzewalnia, w której przygotowano 40 miejsc, drugi – punkt konsultacyjno-informacyjny, a trzeci to terapia i mieszkania treningowe.

Do Miejskiego Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych trafiają osoby bezdomne, które wymagają schronienia, a także te wymagające pracy ze specjalistą pomagającym wyjść z uzależnienia. Miejsce to może też odwiedzić każdy mieszkaniec Elbląga i porozmawiać o problemie z uzależnieniem, który np. ma członek rodziny. Psycholog dostępny jest między 7:00 a 15:00 przez pięć dni w tygodniu.

– Do tej pory pomogliśmy 54 osobom, to 50 mężczyzn i 4 kobiety. Do dziś udzielone zostało 245 osobodni pobytu. Jeśli służby widzą w przestrzeni publicznej osobę, która potrzebuje takiej pomocy, mogą ją tu przywieźć – zaznacza Artur Dąbrowski. – Nowodworska i Królewiecka, to będą dwa punkty, które będą świetnie się ze sobą spajać. Na Jaśminowej też jest mieszkanie. Obecnie mieszkają tam od dwóch miesięcy dwie osoby. To były osoby, które mogły tkwić w bezdomności do końca życia. Mają szansę, żyją teraz na swoim, pod kierunkiem pani psycholog i pod kierunkiem kierownictwa Stowarzyszenia.

W punkcie konsultacyjno-informacyjnym Miejskiego Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych prowadzone są następujące działania:

  • nawiązywanie pierwszego kontaktu z osobą uzależnioną lub współuzależnioną;
  • przeprowadzenie wywiadu wstępnego (wstępnej diagnozy sytuacji życiowej);
  • motywowanie pacjenta do podjęcia terapii;
  • wskazanie odpowiedniej terapii w ramach Centrum lub innego ośrodka czy instytucji;
  • udzielenie porad i informacji rodzinom w kryzysie spowodowanym uzależnieniem jednego z członków rodziny.

– Jednym z najistotniejszych problemów społecznych XXI wieku jest nie tylko bezdomność, ale także uzależnienia takie jak alkoholizm, narkomania, hazard czy seksoholizm – mówi Aleksandra Biłas, psycholog kliniczny Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezdomnych i Potrzebujących „Od Nowa”. – Terapia, którą się zajmuję, to terapia poznawczo-behawioralna oparta na założeniu, że ludzkie zachowania i emocje zależą od wyuczonego schematu reagowania na otaczający nas świat i sytuacje. Podstawowym celem terapii jest kształtowanie jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną niezależność jednostki, ale też umożliwią jej efektywne funkcjonowanie w środowisku – dodaje.

Umowa między Miastem a Stowarzyszeniem na świadczenie usług zawarta jest do 2025 roku. W minionym roku koszt działalności placówki wyniósł 300 tys., złotych. Na ten rok zaplanowana jest kwota 600 tys., zł.

– Te koszty rosną. W kolejnym roku (2024 – red.) zaplanowane jest 635 tys. zł i 685 w ostatnim roku. W sumie w całym okresie obowiązywania umowy to jest nieco ponad 2 miliony złotych. Przypomnę tylko, że pogotowie socjalne, jak szacujemy, kosztowałoby nas dziś ok. 3 milionów rocznie – wskazuje Michał Missan. – Staraliśmy się też zbalansować koszty z potrzebami i możliwościami, które możemy zaoferować osobom w kryzysie bezdomności i uzależnionym i jestem przekonany, że zbalansowaliśmy to w sposób zadowalający biorąc pod uwagę finanse samorządu – dodaje.

Obecnie w Miejskim Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych pracuje osiem osób. Placówka działa całodobowo.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ JAK WYGLĄDA PLACÓWKA
Print Friendly, PDF & Email