Kraska: W Polsce nie stwierdzono powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca

Kraska: W Polsce nie stwierdzono powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca
Fot. Pixabay

W Polsce dotychczas nie stwierdziliśmy przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że Polska w kwestii podawania tego preparatu postępuje zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków.

Wiceminister na poniedziałkowym briefingu w Siedlcach przyznał, że od kilkunastu dni „jest bardzo duży szum” wokół szczepionki AstraZeneca.

Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach wskazywano na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu tej szczepionki. – W Polsce takiego przypadku do dzisiaj nie stwierdziliśmy – zaznaczył.

– Opieramy się oczywiście na badaniach, które są prowadzone w Europejskiej Agencji Leków i na tę chwilę ona nie rekomenduje przerwania szczepień tą szczepionką, pokazując, że ta zbieżność czasowa wystąpienia ewentualnego zespołu poszczepiennego z podaniem szczepionki nie ma uzasadnienia i nie jest to spowodowane podaniem szczepionki AstraZeneca – powiedział Kraska.

W niedzielę również firma AstraZeneca przekazała po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Kraska przypomniał, że każdy lek, każda szczepionka może powodować działania uboczne.

– Ale oczywiście my cały czas mamy swojego przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków, który na bieżąco analizuje tę sprawę. I jeżeli będzie taka rekomendacja tej agencji, to na pewno wtedy wstrzymamy szczepienia AstrąZeneką. Na tę chwilę takiej rekomendacji nie ma, więc w dalszym ciągu w Polsce szczepienia tą szczepionką są prowadzone – powiedział wiceminister. (PAP)

Olga Zakolska
Print Friendly, PDF & Email