Kraska: Ten tydzień będzie kluczowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia

Kraska: Ten tydzień będzie kluczowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Ten tydzień będzie kluczowy, bo pokaże nam, na jaki poziom możemy wejść, jeśli chodzi o nowe zakażenia, prognozy oscylują wokół 20 tys. – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister wskazał, że „nie tyko ważne są ilości zakażeń, ale również to, ile z zakażonych osób trafia do polskich szpitali”. Zapewnił, że „razem z wojewodami zostały przygotowane plany, które zwiększają pulę łóżek nie tylko w szpitalach stacjonarnych, ale także w szpitalach tymczasowych”. Powiedział, że standard szpitali tymczasowych jest taki sam jak stacjonarnych.

Dodał, że w obu typach placówek konieczne jest zapewnienie pacjentom opieki wykwalifikowanej kadry medycznej i „maksymalne wykorzystanie w szpitalach wykwalifikowanej kadry, a zwłaszcza anestezjologów, którzy pomagają najciężej chorym, podłączonym do respiratorów”. Poinformował, że obecnie ponad 2 tys. osób wymaga podłączenia do respiratorów.

Uzasadnia to, zdaniem wiceministra podjęcie decyzji o wstrzymaniu zabiegów planowych w szpitalach.

Kraska dodał, że niedobory kadry lekarskiej mają być uzupełniane również przez zatrudnianie lekarzy zza wschodniej granicy. – W ministerstwie czeka 170 wniosków lekarzy z zagranicy w sprawie podjęcia pracy w naszym kraju i te wnioski są na bieżąco rozpatrywane. Urzędnicy pracują 24 godz. na dobę, żeby te aspekty załatwić – powiedział.

Wiceminister zwrócił uwagę, że „na oddziały covidowe trafia coraz więcej młodych ludzi, co wskazuje, że szczepionki działają i osoby 70 plus zostały zaszczepione i są bezpieczne, a do tej pory była to najliczniejsza grupa”. Dodał, że „lockdown w sytuacji zwiększonej ilości zakażeń, to „najprostsza rzecz, jaką możemy wykonać, ale zarazem najbardziej kosztowna dla całej gospodarki i funkcjonowania państwa”.

Kraska pytany był m.in., czy są jakieś podsumowania, konkretne liczby mówiące o szpitalach tymczasowych na Mazowszu, ile kosztowało ich wyposażenie, ile kosztuje ich utrzymanie i jak to się przekłada na liczbę przebywających tam pacjentów.

– Ja posiadam dane dotyczące szpitali, które zostały wybudowane przez wojewodów. Średnia kwota wybudowania takiego szpitala w tej chwili oscyluje w granicach 29 milionów – powiedział. Jak dodał, kwota ta obejmuje budowę szpitala, wyposażenie, półroczny okres eksploatacji, czyli zapłacenie czynszu, mediów i inne aspekty, które są związane z bieżącym funkcjonowaniem, np. ze sprzątaniem tego szpitala.

– Ale także (jest tam) zawarte ewentualne przywrócenie poprzedniej kubatury. Czyli jeżeli szpital jest np. na targach zbudowany, po zakończeniu jego działalności także w tę kwotę jest wliczone przywrócenie tej pierwotnej wartości – powiedział.

Wiceminister poinformował, że Święta Wielkanocne będą odbywać się w rygorze sanitarnym, bo „jak wynika z prognoz szczyt zachorowań przypadnie na przełom marca i kwietnia, w czasie świąt”. (PAP)

Monika Witkowska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Print Friendly, PDF & Email