Kraska: Sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się stabilna

Kraska: Sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się stabilna
Fot. Pixabay

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie I Polskiego Radia ocenił, że „sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną”, więc luzowanie obostrzeń jest uzasadnionym działaniem.

– Sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną. Codziennie odnotowujemy zmniejszoną liczbę przypadków – ocenił. Dodał, że aktualny trend zakażeń jest trendem malejącym i bardzo dobrą informacją jest również to, że coraz mniej osób trafia do szpitala.

Dopytywany o luzowanie obostrzeń stwierdził, że w związku z tym, że omikron jest wariantem powodującym łagodniejszy przebieg COVID-19 niż wariant delta, Polska wycofuje się, tak samo jak państwa Europy Zachodniej np. Wielka Brytania, z pewnych zasad, które „nie mają w tej chwili racji bytu”.

Wiceminister zaznaczył, że obecnie trudno przewidzieć, jaka sytuacja będzie na jesieni, choć na pewno koronawirus pozostanie z nami. Powiedział, że są pewne zasady, które mogą z nami już pozostać na dłużej, jak dezynfekcja, mycie rąk czy noszenie maseczki, gdy jest się przeziębionym.

Pytany o dług zdrowotny przekazał, że najbardziej na ograniczaniu miejsc w szpitalach ucierpiała grupa pacjentów onkologicznych i z chorobami krążenia. (PAP)

Aleksandra Kiełczykowska
Print Friendly, PDF & Email