Kraska: Siedem powiatów w kategorii czerwonej

Kraska: Siedem powiatów w kategorii czerwonej
Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter)

W kategorii czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, wieluński, rybnicki, Rybnik i lipski – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ poinformował, że w tzw. kategorii czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski (woj. małopolskie), wieluński (woj. łódzkie), rybnicki, Rybnik (woj. śląskie) i lipski (woj. mazowieckie).

Powiat lipski dotychczas był w kategorii zielonej, obecnie znalazł się w czerwonej z powodu dużej liczby zakażeń w domu pomocy społecznej.

– Obecnie w obu kategoriach mamy 19 powiatów – 7 w czerwonej i 12 w żółtej – poinformował Kraska.

W strefie żółtej znalazło się 12 powiatów i miast na prawach powiatu: tatrzański, jarosławski, przemyski, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, radziejowski, Żory, Ruda Śląska i Biała Podlaska – poinformował Waldemar Kraska.

Dodał, że w obu kategoriach, tzn. w strefie czerwonej i żółtej obecnie mamy łącznie 19 powiatów: 7 w czerwonej, 12 w żółtej. Pojawiły się też tzw. alerty (inf. o powiatach zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami).

– To są miejsca, które prawdopodobnie za tydzień mogą znaleźć się w tych dwóch kategoriach.

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na 4 mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – jedna osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Fot. mat. pras. / MZ
Olga Zakolska, Magdalena Gronek
Fot. mat. prasowe / MZ
Print Friendly, PDF & Email