Kraska o projekcie obowiązkowych szczepień: Uważam, że powinna być dobrowolność, oczywiście pewne restrykcje są konieczne

Kraska o projekcie obowiązkowych szczepień: Uważam, że powinna być dobrowolność, oczywiście pewne restrykcje są konieczne
Fot. Pixabay

Od początku pandemii uważam, że jednak powinna być dobrowolność. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne, ale czy akurat przymus szczepień – zastanawiałbym się nad tym – tak do projektu Lewicy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 odniósł się w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska pytany w TVP1 o wariant omikoron koronawirusa, stwierdził, że „mamy za mało danych, żeby mówić, czy ta nowa mutacja będzie zagrażała pojawieniu się groźniejszych fal”. – Być może tak się stanie, dlatego trzeba się przygotowywać na ewentualne nowe zakażenia – dodał.

Według wiceszefa resortu zdrowia, „informacje, które otrzymujemy głównie z RPA, czyli kraju, gdzie po raz pierwszy wykryto mutację, są dość optymistyczne”.

Kraska był także pytany o ewentualne wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, w kontekście projektu zaproponowanego przez Lewicę. Ugrupowanie przedstawiło w niedzielę projekt ustawy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych; osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny. Liderzy partii zaapelowali do innych formacji o poparcie tego rozwiązania.

– Od początku pandemii uważam, że jednak powinna być dobrowolność, że każdy powinien decydować o swoim życiu i zdrowiu. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne. Ale czy akurat przymus szczepień, zastanawiałbym się nad tym – stwierdził wiceszef MZ.

Przekazał, że rząd może rozważyć „przymusowe szczepienia pewnych grup zawodowych, mówimy tu o personelu medycznym”. – Nowe dane, jakie mamy, to poziom wyszczepienia lekarzy na poziomie 92 proc., a 81 proc. pielęgniarek. Tu jeszcze możemy uzyskać lepszą odporność – mówił Kraska.

Wiceminister zdrowia przekazał, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 8-9 grudnia będzie procedowany projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym.

Kraska był też pytany o sugestię resortu zdrowia przed świętami Bożego Narodzenia. Przed rokiem przedstawiciele rządu, Ministerstwa Zdrowia apelowali o to, żeby ograniczyć wyjazdy na Święta Bożego Narodzenia i spotykać się tylko w gronie najbliższych kilku osób.

– Myślę, że najważniejsze to jest zaszczepić się. Wtedy te święta na pewno będą cieplejsze, bezpieczniejsze. Tego wszystkim Polakom życzę, żebyśmy spotykali się na święta jako osoby zaszczepione – powiedział wiceszef MZ. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email