Kraska: Nie leczmy COVID-19 na własną rękę

Kraska: Nie leczmy COVID-19 na własną rękę
Fot. Pixabay

Nie leczmy COVID-19 na własną rękę. Kontaktujmy się ze swoim lekarzem rodzinnym. Korzystajmy z pulsoksymetrów. Naprawdę warto trafić wcześniej do szpitala – wtedy szansa na szybszy powrót do zdrowia i uratowanie naszego życia jest zdecydowanie większa – zaapelował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska powiedział w środę w Radiowej Jedynce, że do resortu zdrowia docierają informacje, że wiele osób leczy się samemu, na własną rękę.

– Z informacji, które mamy ze szpitali covidowych lekarze mówią, że pacjenci trafiają (do nich – PAP) już w bardzo poważnym stanie, czyli w sytuacji, kiedy już nie ma innego wyjścia. (…) To jest bardzo niepokojące, że zwlekamy z tym udaniem się do szpitala i czasem lekarze w szpitalu już naprawdę są bezradni – powiedział Kraska.

– Mój kolejny apel: nie leczmy się na własną rękę. Kontaktujmy się ze swoim lekarzem rodzinnym. Korzystajmy z pulsoksymetrów, które dostajemy od nas. Naprawdę warto jest być wcześniej już w szpitalu. Wtedy szansa na szybszy powrót do zdrowia i uratowanie naszego życia jest zdecydowanie większa – podkreślił Kraska.

Pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. W jego ramach trafia do nich pulsoksymetr. Osoby młodsze mogą same zgłosić się do tego programu.

Kraska pytany był też o to, czy to wierzchołek – szczyt liczby zakażeń w tej fali. Dzisiejsza liczba to 15 698 nowych potwierdzonych zakażeń. Powiedział, że w tym momencie trudno to ocenić. Podczas porannej rozmowy w Polskim Radiu, dodał, że o godz. 10:00 odbędzie się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie zapadają decyzje dotyczące ewentualnych obostrzeń.

– Te obostrzenia, które są w tej chwili, gdybyśmy je naprawdę stosowali, są wystarczające – ocenił.

Kraska powiedział, że teraz w Polsce jest do dyspozycji w szpitalach 26,5 tys. łóżek covidowych. – W szpitalach tymczasowych na dzień dzisiejszy możemy uruchomić 7,5 tys., czyli mamy dość dużą pulę łóżek do dyspozycji dla pacjentów z koronawirusem – zapewnił. Dodał, że obecnie zajętych jest ponad 15,5 tys. tzw. covidowych łóżek.

Pytany o obostrzenia na okres Wielkanocy powiedział, że po raz kolejny sytuacja w te święta nie będzie normalna i dalej obowiązywać będą jakieś obostrzenia. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email