Kraska: Na tym etapie nie przewidujemy wyboru szczepionki przez pacjenta

Kraska: Na tym etapie nie przewidujemy wyboru szczepionki przez pacjenta
Fot. Pixabay

Na tym etapie szczepień nie przewidujemy, aby pacjent sam mógł wybrać, którym z preparatów zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19 – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że wszystkie dostępne na naszym rynku szczepionki są bezpieczne i skuteczne.

Wiceminister zdrowia pytany był w czwartek w TVP Info czy senior może wybrać, jakim preparatem będzie zaszczepiony przeciw COVID-19.

– W tej chwili na tym etapie nie przewidujemy, aby pacjent wybierał sobie daną szczepionkę – odpowiedział Kraska.

Przypomniał, że obecnie dla osób powyżej 70. roku życia są przeznaczone dwa produkty: szczepionki firmy Pfizer i Moderna, dla pozostałych grup wiekowych cztery preparaty: AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.

Wskazał, że pacjent otrzymuje taką szczepionkę, jaka w danym momencie jest w punkcie szczepień.

– Wszystkie te preparaty, które są dostępne na naszym rynku, są bezpieczne i skuteczne, są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Każdy preparat powoduje to, że nie będziemy przechodzili, nawet jeśli ulegniemy zakażeniu, choroby w sposób ciężki – podkreślił wiceminister.

Odniósł się też do pytania o to, czy możliwe jest otrzymanie pierwszej dawki szczepionki jednym preparatem, a drugiej innym. Zaznaczył, że sprawa ta była bardzo szczegółowo analizowana.

– Z tego, co widzimy, firmy nie rekomendują, aby łączyć między sobą preparaty dwóch różnych firm, także Światowa Organizacja Zdrowia takie sposobu podania i takiego cyklu szczepień – powiedział Kraska. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email