Kraska: Dziennie ponad 1200 wyjazdów zespołów ratunkowych do pacjentów z COVID-19

Kraska: Dziennie ponad 1200 wyjazdów zespołów ratunkowych do pacjentów z COVID-19
Fot. Pixabay

Miesiąc temu do pacjentów zakażonych COVID-19 było dziennie ok. 300 wyjazdów zespołów ratunkowych, obecnie jest ich ponad 1200, dlatego zwiększyliśmy o ponad 200 liczbę karetek systemowych i transportowych – przekazał w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska, odnosząc się w Polsat News do liczby zespołów ratunkowych wyjeżdżających do pacjentów zakażonych koronawirusem, przyznał, że jeszcze miesiąc temu karetki wyjeżdżały do chorych ok. 300 razy dziennie, natomiast obecnie, to ponad 1200 razy.

– Zwiększyliśmy liczbę karetek, nie tylko systemowych, ale też transportowych. (…) Jeżeli mówimy o karetkach systemowych, jest ich o ponad 80 więcej, transportowych jest więcej o ponad 120. Czyli dodatkowo ponad 200 karetek jest w Polsce zaangażowanych w walkę z koronawirusem – poinformował wiceminister zdrowia.

O zamiarze zwiększenia w okresie pandemii liczby zespołów ratownictwa medycznego Kraska informował w piątek. – W tej chwili podjęliśmy decyzje, aby wojewodowie występowali do nas o zwiększenie ilości karetek pogotowia ratunkowego – mówił. – W ciągu dwóch ostatnich tygodni zwiększamy tę liczbę o ponad 200 ambulansów – dodał. – Będą to zespoły zarówno ratownictwa medycznego pracujące w systemie, ale także tzw. karetki transportowe, covidowe, przeznaczone wyłącznie dla pacjentów, którzy są zakażeni koronawirusem – wyjaśnił. Wyraził nadzieję, że dzięki temu zdecydowanie skróci się czas oczekiwania na przyjazd karetki. (PAP)

Monika Zdziera
Print Friendly, PDF & Email