Kraska: Dość płynnie przejdziemy z czwartej fali koronawirusa w falę piątą

Kraska: Dość płynnie przejdziemy z czwartej fali koronawirusa w falę piątą
Fot. Pixabay

Wszystko na to wskazuje, że dość płynnie przejdziemy z czwartej fali koronawirusa w falę piątą – podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował, że w Polsce są potwierdzone 52 przypadki zakażenia wariantem omikron i że ta odmiana koronawirusa jest bardzo zakaźna i dość szybko zdominuje wariant delta.

Kraska, pytany w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia o wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2, poinformował, że w Polsce potwierdzone i wpisane do rejestru są 52 przypadki zakażenia tym wariantem. Wyjaśnił, że to ok. 1,5 proc. wszystkich przypadków.

– Może wydawać się to niedużo, ale jego zakaźność i to, jak szybko się rozprzestrzenia w Europie Zachodniej, powinno budzić w nas niepokój. I budzi, bo już mamy przygotowane plany na ewentualne pojawienie się piątej fali – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

W ocenie wiceministra „wszystko na to wskazuje, że dość płynnie przejdziemy z czwartej fali w falę piątą”.

– Nowy wariant koronawirusa niestety jest bardzo zakaźny, bardzo szybko się rozprzestrzenia i prawdopodobnie także i u nas on dość szybko zdominuje wariant delta – powiedział Kraska.

Zwrócił też uwagę, że w krajach Europy Zachodniej poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 jest zdecydowanie wyższy niż w Polsce, a nowych przypadków jest dużo.

– To musi budzić nasz niepokój. Z wielką ostrożnością i powagą podchodzimy do tych nowych przypadków – dodał.

Zdaniem wiceministra zdrowia w najbliższych tygodniach omikron będzie dominował także w naszym kraju. (PAP)

Agnieszka Ziemska
Print Friendly, PDF & Email