Krakowskie tramwaje i autobusy przyjazne dla osób z ograniczoną mobilnością

Krakowskie tramwaje i autobusy przyjazne dla osób z ograniczoną mobilnością
Fot. MPK Kraków

Krakowskie tramwaje i autobusy spełniają rekomendacje opracowane przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury, które dotyczą dostępności pojazdów komunikacji miejskiej dla pasażerów z ograniczoną mobilnością – wskazuje tamtejszy Urząd Miasta. Dokument trafił do przewoźników komunikacji miejskiej pod koniec grudnia ubiegłego roku.

Zgodnie z opracowanymi przez ekspertów rekomendacjami, pojazdy MPK SA są wyposażone w udogodnienia, które ułatwiają podróż pasażerom z ograniczoną mobilnością, a więc m.in. osobom poruszającym się na wózkach, niewidomym i słabowidzącym, a także opiekunom podróżującym z dziecięcymi wózkami. Najważniejszy postulat ekspertów dotyczy oczywiście niskiej podłogi, a ta jest dostępna już od wielu lat we wszystkich autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Obecnie niską podłogę ma także prawie 78 proc. tramwajów. – Do końca 2023 roku ten udział będzie jeszcze większy, bo na tory wyjedzie kolejnych 60 nowoczesnych tramwajów – wskazuje UM.

Następny ważny element wyposażenia pojazdów opisany w dokumencie to głosowe zapowiadanie przystanków dla osób niewidomych i słabowidzących. Taki system działa w Krakowie w zdecydowanej większości autobusów nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz pojazdu. Dzięki temu osoby niewidome lub słabowidzące oczekujące na przystanku dowiadują się jaki numer linii ma podjeżdżający autobus i w jakim kierunku jedzie. W wewnętrzny system zapowiadania przystanków jest też wyposażonych 92 proc. krakowskich pociągów tramwajowych. Wszystkie autobusy i tramwaje MPK SA posiadają tablice, które wyświetlają informacje w odpowiednich barwach ułatwiających ich odczytanie przez osoby słabowidzące.

Pojazdy MPK SA są także wyposażone w inne rekomendowane elementy i systemy, m.in. odpowiednio rozmieszczone przyciski do otwierania drzwi przez pasażerów (także tych poruszających się na wózkach), poręcze przy każdych drzwiach, wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi oraz wydzielone miejsca siedzące dla rodziców z małymi dziećmi (w tym także dla kobiet w ciąży). W części tramwajów jest także specjalna przestrzeń do przewozu rowerów oraz większego bagażu.

Oprac. red. / UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email