Krakowskie tężnie solankowe znów działają

Krakowskie tężnie solankowe znów działają
Fot. ZZM

Krajobraz wiosennego Krakowa dopełniło właśnie uruchomienie tężni solankowych! Nad Bagrami i Zalewem Nowohuckim będziemy mogli znowu skorzystać z dobroczynnych właściwości solnego mikroklimatu. Tężnie są otwarte codziennie, przez całą dobę.

W okresie zimowym obiekty wyłączono z użytkowania. Nad Zalewem Nowohuckim pojawiły się również fontanny pływające. Festiwal wody, światła i muzyki będzie dostępny podczas weekendu majowego.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze – powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Powiew morza

Powietrze bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. 

Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Pływające fontanny nad Zalewem Nowohuckim

Nad Zalew Nowohucki wróciły także pływające fontanny. Pierwsze pokazy odbędą się już podczas majowego weekendu. W ciągu tygodnia fontanny będą wygaszane i uruchamiane w pogodne weekendy. 

Od 15 czerwca będą działały już w trybie ciągłym, przez wszystkie dni tygodnia. W możliwościach sterowania fontannami w tym roku pojawi się dodatkowy, trzeci utwór. Jaki? Zachęcamy do sprawdzenia tego nad Zalewem Nowohuckim. Fontannami sterować można również z dostępnej na brzegu konsoli. Im więcej uczestników, tym ciekawsze spektakle. Jeśli fontanny nie są sterowane przez odwiedzających, przechodzą w tryb działania automatycznego.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email