Kraków: Studenci AGH pomogą sanepidowi zbierać i przetwarzać dane

Kraków: Studenci AGH pomogą sanepidowi zbierać i przetwarzać dane
Fot. Pixabay

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej pomogą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w zbieraniu i przetwarzaniu informacji napływających do tej instytucji. W krakowskiej uczelni rozpoczęło właśnie działalność Centrum Wsparcia Sanepidu.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska, pomysł centrum powstał na uczelni na początku września, a obecne nasilenie pandemii koronawirusa spowodowało, że rozpoczęło się jego wdrażanie na prośbę sanepidu.

Uczelnia zapewnia infrastrukturę informatyczną w salach komputerowych Centrum Energetyki AGH. Pracę wolontariuszy koordynuje Uczelniana Rada Samorządu Studentów. Obecnie zaangażowanych jest około dwudziestu studentów, którzy będą pomagać w trybie zmiennym, z uwzględnieniem ich dostępności.

– Wolontariusze zajmują się przetwarzaniem informacji napływających do sanepidu. Wszystkie wykonywane prace odbywają się pod nadzorem pracowników tej instytucji – wskazała rzeczniczka.

Według niej wolontariusze pracują na rzecz sanepidu, na takich samych zasadach jak pracownicy tej jednostki, to jest z zapewnieniem ochrony danych osobowych osób, do których mają dostęp.

– Studenci przeszli już niezbędne szkolenia, związane z bezpiecznym przetwarzaniem danych osób zgłaszających się do służb sanitarnych – zaznaczyła Żmuda-Muszyńska.

Podkreśliła, że wszyscy studenci zaangażowani w pomoc mają na terenie uczelni zapewnione bezpieczne warunki do pracy – pomieszczenia są odpowiednio przystosowane do przebywania w nich kilku osób oraz wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej.

– Błyskawiczna reakcja studentów oraz ich zaangażowanie w przedsięwzięcie pokazuje ich odpowiedzialność, szczególnie że uczestniczą w zajęciach zdalnych w ramach swoich studenckich obowiązków. Do odbywania zajęć online studenci mają wyznaczone dodatkowe pomieszczenia – oceniła przedstawicielka AGH.

W ramach współpracy z krakowskim sanepidem specjaliści z zakresu informatyki z Katedry Informatyki AGH podejmą się także audytu używanych przez tę jednostkę narzędzi informatycznych, w celu zaproponowania zmian usprawniających pracę. (PAP)

Rafał Grzyb
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email