Kraków rozpoczyna szczepienia przeciwko grypie w aptekach

Kraków rozpoczyna szczepienia przeciwko grypie w aptekach
Fot. Pixabay

W Krakowie ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko grypie w aptekach. Darmowe zastrzyki można było otrzymać w czwartek w dwóch punktach Ziko – przy ul. Aleksandry i na os. Jagiellońskim. Docelowo szczepionki będzie można otrzymać w ponad 60 punktach tej sieci w całym kraju.

Sieć Ziko Apteka poinformowała w czwartek, że rozpoczęła szczepienia przeciwko grypie. Pierwsze dawki można było otrzymać w Krakowie – przy ul. Aleksandry i na os. Jagiellońskim. Docelowo preparat przeciwko tej chorobie ma być dostępny w ponad 60 punktach sieci w całej Polsce. Będą to przede wszystkim te placówki, w których prowadzone są szczepienia przeciwko COVID-19. O tym, gdzie prowadzone będą szczepienia, zainteresowani dowiedzą się m.in. z plakatów naklejonych na drzwiach lub ścianach aptek.

Na mocy rozporządzenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 stycznia 2022 roku, weszły w życie nowe regulacje dotyczące przeprowadzenia szczepień przeciwko grypie w aptekach. Dzięki temu farmaceuci mogą szczepić nie tylko przeciwko covid, ale i przeciwko grypie.

Z wykazu punktów szczepień w Krakowie, zamieszczonych na stronie internetowej pacjent.gov.pl (aktualizacja strony w środę) wynika, że Ziko, najprawdopodobniej jako pierwsze apteki w Krakowie, i jako jedne z pierwszych w kraju, oferują szczepienia przeciwko grypie.

Szczepienia w aptekach farmaceuci wykonują bezpłatne. Pacjent nie ponosi również kosztów zakupu preparatu.

W aptekach przeciwko grypie mogą się szczepić wyłącznie osoby powyżej 18. roku życia. Muszą mieć przy sobie dokument tożsamości z datą urodzenia. Do szczepień wykorzystywane będą preparaty Vaxigrip Tetra lub Influvac Tetra. Osoby zaszczepione otrzymają wpis do e-karty szczepień – w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta.

Ziko zapewniła, że jej magistrzy farmacji mają uprawnienia zarówno do wykonania zastrzyku, jak i do przeprowadzenia kwalifikacji do szczepienia. Szczepienia odbywają się w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Podczas realizacji szczepień spełnione są wymogi reżimu sanitarnego. Szczepienia przeciwko grypie odbywają się bez skierowania z pominięciem systemu e-rejestracji. Termin iniekcji wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem.

– Cieszymy się, że dzięki nowym uprawnieniom przyznanym farmaceutom będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać Pacjentów w poprawie zdrowia i budowaniu odporności. Możliwość wykonywania przez farmaceutów szczepień ochronnych przeciwko grypie to kolejne działanie, które przyczynia się także do odciążenia służby zdrowia – lekarzy i pielęgniarek. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy mierzymy się z pandemią, a szpitale i przychodnie są obłożone chorymi na COVID-19, brakuje miejsc, gdzie Pacjent może otrzymać poradę zdrowotną w drobnej dolegliwości, czy właśnie wykonać szczepienie. Dlatego podejmujemy szybkie działania w celu przyłączenia jak największej liczby Ziko Aptek do programu szczepień – powiedziała prezes zarządu Ziko Apteka Beata Kmieć, cytowana w informacji prasowej. (PAP)

Beata Kołodziej
Print Friendly, PDF & Email