Kraków: Punkt rejestracji uchodźców w TAURON Arenie

Kraków: Punkt rejestracji uchodźców w TAURON Arenie
Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Rozpoczął się proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli ukraińsko-polską granicę od 24 lutego. W Krakowie zorganizowany został jeden, centralny punkt nadawania numeru PESEL – w TAURON Arenie Kraków.

– W pierwszych dniach rejestracji możliwe jest znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy, dlatego też, jeśli to tylko możliwe, prosimy o odłożenie wizyty na kolejne dni. Wsparcie jest udzielane od dnia przekroczenia granicy – data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymywaną pomoc – wskazują krakowscy urzędnicy.

W ciągu dwóch dni zapisów obsłużono 610 osób. Przepustowość wzrośnie po otrzymaniu z ministerstwa kolejnej partii sprzętu do rejestracji.

Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty, od godz. 8:00 do 20:00.

Obywatel Ukrainy uzyska numer PESEL, jeśli:

  • jest obywatelem/obywatelką Ukrainy, lub
  • jest obywatelem/obywatelką Ukrainy i ma Kartę Polaka, lub
  • jest członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
  • jest małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie ma obywatelstwa ukraińskiego
  • oraz przybył/ła do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w tym kraju.

Do nadania numeru PESEL potrzebne jest jedno zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm. Podczas rejestracji w TAURON Arenie, jest możliwość bezpłatnego zrobienia takiej fotografii.

Na miejscu są także pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obywatele Ukrainy mogą tam złożyć wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego, w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Pomoc przeznaczona jest dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego i którzy zostali wpisani do rejestru PESEL.

W TAURON Arenie Kraków jest również stanowisko Grodzkiego Urzędu Pracy, z ofertami pracy dla uchodźców z Ukrainy, Krakowskiego Centrum Świadczeń, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacjami na temat świadczeń oraz punkt informacji o systemie edukacji. Działa tam także Dziecięca Przystań.

Uwaga! Osoby z Ukrainy, które nie przekroczyły granicy ukraińsko-polskiej bezpośrednio, a przez inne państwa, według zapisów specustawy nie mają statusu uchodźcy. Nie przysługują im więc świadczenia, nie mogą również otrzymać numeru PESEL (będzie w tej sprawie nowelizacja, którą zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji – red.).

Więcej informacji na stronie gov.pl [PL/UA]

Jak dotrzeć do TAURON Areny Kraków?

TAURON Arena Kraków jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta. Blisko obiektu znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe. Parking przy TAURON Arenie jest płatny.

Uchodźcy z Ukrainy są zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską.

Przystanek „TAURON Arena Kraków”, al. Pokoju: linie tramwajowe nr 1, 14, 22; autobus nr 128

Przystanek „TAURON Arena Kraków Wieczysta”: linie tramwajowe nr 4, 5, 9, 10, 49, 52; autobusy nr 124, 128, 424

Przystanek „TAURON Arena Kraków” (przy wejściu głównym, ul. Lema): autobus nr 128

Oprac. red. / UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email