Kraków: Przybywa kandydatów na dawców szpiku

Kraków: Przybywa kandydatów na dawców szpiku
Fot. DKMS

Trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych pt. „Kraków szuka genetycznych bliźniaków”. W bazie Fundacji DKMS przybyło już ponad 180 osób. To tyle samo szans dla pacjentów, którzy czekają na przeszczep.

Przed nami jeszcze kilka okazji do rejestracji dawców szpiku na terenie Krakowa. Już w sobotę (29 lutego) w: Galerii Krakowskiej, Galerii Kazimierz i Bonarka City Center.

Rejestracja jest szybka i zajmuje niecałe dziesięć minut. Najpierw wstępny wywiad medyczny, potem pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą trzech pałeczek i wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Potencjalnym dawcą może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, o wadze minimum 50 kg i bez większej nadwagi. Kandydat powinien być w dobrym stanie zdrowia, świadomy swojej decyzji i gotowy na pobranie komórek dwiema metodami: z krwi obwodowej i z talerza kości biodrowej.

Warto pamiętać, że sama rejestracja, a potem oddanie szpiku to tylko chwila poświęcenia, a dla pacjenta to szansa na zdrowie i życie.

UM Kraków
Fot. DKMS
Print Friendly, PDF & Email