Kraków: Pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami

Kraków: Pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami
Fot. Pixabay

Niepełnosprawne osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie mogą korzystać z pomocy medycznej oraz innych świadczeń na tych samych zasadach, które obowiązują polskich obywateli. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Особи з інвалідністю, які втекли від війни в Україні, можуть користуватися медичною допомогою та іншими пільгами на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. У рамках допомоги особам з інвалідністю з України нижче наведено відповіді на питання, які задаються найчастіше.

Gdzie mogę uzyskać pomoc lekarską?

Obywatel Ukrainy, ze statusem uchodźcy może zgłosić się do wybranej placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, celem umówienia się na wizytę u lekarza POZ.

Gdzie mogę dostać leki, których potrzebuję? Nie mam pieniędzy

Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022, poz. 583), obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach, jak ubezpieczeni w Polsce.

Czy potrzebuję PESEL aby otrzymać pomoc lekarską / leki?

Dokumenty potrzebne uchodźcy z Ukrainy, aby móc skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce to: paszport obywatela Ukrainy ze stemplem Straży Granicznej RP, zaświadczenie wydane przez Straż Graniczną RP oraz dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Natomiast, po wejściu w życie specustawy, czyli od 12 marca 2022 roku, uchodźcy podlegający pod nowe prawo, korzystając ze świadczeń medycznych, mogą dodatkowo posługiwać się:

  • specjalnym numerem PESEL nadawanym obywatelom Ukrainy
  • e-dokumentem (osoby pełnoletnie, które zarejestrują się w gminie i zostanie nadany im numer PESEL oraz założą profil zaufany, mogą aktywować e-dokument poświadczający status osoby uprawnionej)
  • wydrukiem potwierdzenia utworzenia profilu zaufanego osoby uprawnionej (zawiera on imię i nazwisko oraz numer PESEL) Posiadanie numeru PESEL nie jest obligatoryjne, by uchodźcy z Ukrainy mogli korzystać nieodpłatnie ze świadczeń medycznych w ramach NFZ.

Prawo do tych świadczeń obejmuje:

  • obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską
  • nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego małżonków obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską
  • obywateli Ukrainy z Kartą Polaka (nie musieli przekroczyć bezpośrednio granicy Polski z Ukrainą)
  • członków najbliższej rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka, którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022 roku.

Prawo do świadczeń obejmuje także dziecko urodzone już w Polsce, jeżeli jego matka jest osobą z takimi uprawnieniami.

Gdzie mogę dostać wózek inwalidzki albo inny sprzęt tego typu?

Wózek inwalidzki oraz sprzęt ortopedyczny, kule, można wypożyczyć w wypożyczalniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe:

  • Fundacja „Wygrajmy Siebie” e-mail: wygrajmysiebie@gmail.com, kontakt telefoniczny w języku polskim: 668 647 641, 731 976 073, kontakt telefoniczny w języku ukraińskim (w godzinach 8:00-16:00 prośba o przesyłanie smsów, w pozostałych godzinach można dzwonić)
  • Stowarzyszenie Filantropów im. Brora Hanssona ul. Smolki 9. Wypożyczalnia funkcjonuje w każdy czwartek, w godzinach 16:00-18:00 (konieczność okazania dokumentu medycznego potwierdzającego określenie schorzenia oraz posiadania przy sobie dokumentu ze zdjęciem).
  • Stowarzyszenie Krakowski Kultywator tel. 508 191 954, e-mail: krakowskikultywator@gmail.com (sprzęt – typu lupy optyczne i elektroniczne, białe laski, urządzenia użytku codziennego).

Więcej informacji na stronie Kraków bez barier, pod linkiem – KLIKNIJ TU.

Czy muszę stać w kolejce po PESEL, jestem niepełnosprawny nie jestem w stanie tam dotrzeć, nie mam z kim zostawić niepełnosprawnego dziecka?

Z uwagi na konieczność pobrania odcisków palców, konieczna jest obecność dziecka, które ukończyło 12 rok życia. Mniejsze dzieci nie muszą być obecne, o ile osoba składająca w ich imieniu wniosek, posiada dokument ze zdjęciem dziecka. Możliwe jest zwrócenie się do pracowników punktu o przyjęcie poza kolejnością osoby z niepełnosprawnością lub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością, dla których uciążliwym jest długotrwałe czekanie w kolejce. W najbliższym czasie urząd otrzyma stację mobilną, z którą pracownicy będą mogli udać się do miejsc zamieszkania grup osób z niepełnosprawnościami, oraz nadać numer pesel na miejscu.

Jestem niemy / głuchy. Jak mam uzyskać pomoc, skoro nie mogę zadzwonić?

Polski Związek Głuchych zapewnia bezpłatną pomoc dla głuchych obywateli Ukrainy w przypadku problemów z komunikacją:

  • e- mail: deafukraine@pzg.org.pl, glusiukraina@pzg.org.pl
  • Skype: DeafUkraine

poniedziałek – piątek: 7:00-23:00
sobota – niedziela: 8:00-20:00.

  • What’s App i Viber – dla uchodźców i darczyńców (ukraiński język migowy / polski język migowy).
  • Numery telefonów: 783 729 144, 724 028 395

Godziny: poniedziałek – niedziela: 8.00-21.00.

Gdzie mogę zgłosić, że potrzebuję jedzenia, ubrań, pieluch, leków, innych rzeczy?

Wydawanie darów dla uchodźców odbywa się w Centrum Wielokulturowym na al. Daszyńskiego 16 oraz Daszyńskiego 22, e-mail: centrum@open.krakow.pl

Punkt informacyjny dla obcokrajowców, tel. +48 887 201 598, punkt@open.krakow.pl

Wydawanie odzieży – „Szafa Dobra” w dawnej galerii Plaza, ul. Pokoju 44

Kontakt do grup / organizacji, które mi pomogą

Osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu:

  • Polski Związek Głuchych Oddział Małopolska tel. 12 422 39 94

Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku:

  • Krakowski Kultywator tel. 508 191 954, e-mail: krakowskikultywator@gmail.com (sprzęt – typu lupy optyczne i elektroniczne, białe laski, urządzenia użytku codziennego).

Osoby z Zespołem Downa:

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” Os. Wandy 23, 31-907 Kraków tel. 503 131 288, e-mail: (bezpłatna sala zabaw oraz zajęcia aktywizujące w Klubie Rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych).

Informacje o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami również w języku ukraińskim znajdują się pod linkiem – KLIKNIJ TU.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email