Kraków: Podziel się żywnością w lodówce pełnej dobra

Kraków: Podziel się żywnością w lodówce pełnej dobra
Fot. mat. prasowe

Jeśli został nam nadmiar jedzenia po Świętach, warto się nim podzielić z innymi. A można to zrobić poprzez pozostawienie produktów spożywczych w specjalnie przygotowanych do tego lodówkach. W Krakowie są trzy takie miejsca. Pamiętajmy, by przynosić tam jedzenie, które sami chcielibyśmy zjeść lub otrzymać.

W trzech lokalizacjach, przy ośrodkach wsparcia funkcjonujących w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, działają lodówki spożywcze. Funkcjonują one jako punkty nieodpłatnej dystrybucji produktów spożywczych. Żywność pozostawiana w lodówkach jest przeznaczona dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia w tej formie. Poprzez tego typu działania miasto propaguje również ideę „foodsharingu”, zgodnie z którą mieszkańcy nie marnują żywności, ale mają możliwość podzielenia się jedzeniem z innymi.

Gdzie znajdują się lodówki społeczne?

  • ul. Sas-Zubrzyckiego 10
  • ul. Sudolska 7a
  • os. Szkolne 20

W przypadku pozostawiania jedzenia w lodówkach, obowiązuje podstawowa zasada: dzielimy się produktami, które sami chcielibyśmy zjeść i otrzymać. W lodówce możemy zostawić warzywa, owoce, ciasta, opakowanie chleba, przetwory, a nawet słoik z zupą, której ugotowaliśmy zbyt dużo. Produkty własnego wyrobu należy dokładnie opisać: z czego się składają i kiedy zostały przygotowane. Nie zostawiamy natomiast surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, artykułów nadpsutych i alkoholu.

Skorzystaj także z aplikacji Neverwaste

Gdy nie możesz dotrzeć do lodówek społecznych, skorzystaj z aplikacji Neverwaste. To narzędzie, które pozwala użytkownikom na dzielenie się żywnością poprzez wystawienie w formie ogłoszeń produktów i posiłków o bliskiej dacie ważności i tworzenie społeczności, która w ten sposób może realnie wpływać na zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia. Dzięki funkcjom, takim jak mapa dostępnych produktów, system rezerwacji i oceny, Neverwaste ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz wymianę, pomagając jednocześnie osobom potrzebującym. Poczytaj o tym tutaj – KLIKNIJ TU.

Według Banków Żywności w Polsce marnujemy rocznie ok. 4,8 miliona ton jedzenia. Szacuje się, że aż 60 proc. z tego marnotrawimy w naszych domach. Oznacza to, że każdy z nas wyrzuca rocznie około 75 kg żywności.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email