Kraków organizatorem ampfutbolowej Ligi Mistrzów!

Kraków organizatorem ampfutbolowej Ligi Mistrzów!
Fot. Bartek Ziółkowski / Wisła Kraków

Po EURO 2021 w ampfutbolu przyszedł czas na kolejne ważne wydarzenie organizowane pod Wawelem. W maju 2022 roku do stolicy Małopolski zawita ampfutbolowa Liga Mistrzów wraz z najlepszymi drużynami starego kontynentu w tej dyscyplinie. Miasto Kraków zostało wybrane na gospodarza tego prestiżowego, wspieranego przez UEFA turnieju, zostawiając w pokonanym polu Paryż i Sankt Petersburg.

Udana organizacja Mistrzostw Europy w 2021 roku w Krakowie, a także miano najlepszej drużyny w Polsce – które wywalczyli zawodnicy Wisły Kraków – okazały się kartą przetargową w wyborze gospodarza turnieju Ligi Mistrzów Amp Futbol. – Chciałbym podziękować piłkarzom Wisły, klubowi Wisła Kraków oraz Amp Futbol Polska. Od pewnego czasu, wspólnymi siłami dążyliśmy do tego celu; dzięki temu jesteśmy w stanie po raz pierwszy w historii organizować w Polsce finał Ligi Mistrzów! – mówi z dumą Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej. – Myślę, że będzie to turniej, który jakością dorówna ubiegłorocznym Mistrzostwom Europy. Konkurencja była duża, ale mimo to wygraliśmy. Myślę, że zapracowaliśmy na to poparcie właśnie naszym wrześniowym EURO. W efekcie możemy zaprosić wszystkich kibiców w maju do Krakowa! – podsumowuje.

Tegoroczne zawody będą trzecią w historii edycją tych rozgrywek. Uprzednio organizatorami imprezy były Gruzja oraz Turcja, a Polskę reprezentowała wówczas Legia Warszawa zdobywając kolejno trzecie i drugie miejsce. W 2020 roku zespoły miały zameldować się także Bielsku-Białej, jednak ostatecznie impreza została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. – Bardzo cieszę się, że znowu mamy okazję zrobić dużą ampfutbolową imprezę w Krakowie. Stęskniliśmy się za tym miastem. Cieszymy się, że polscy kibice znowu będą mogli zobaczyć z bliska ampfutbol na najwyższym poziomie – deklaruje Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska, a także Europejskiej Federacji Amp Futbol EAFF. – Polski ampfutbol jest silny, silna jest także polska ampfutbolowa liga. Dlatego naturalnym wydaje się organizacja tak ważnego turnieju właśnie w naszym kraju. Współpraca z miastem Kraków i Wisłą Kraków, finał rozgrywek na tak dużym stadionie – to gwarancja niezapomnianego turnieju. Już się nie możemy doczekać maja – dodaje.

W dniach 20-22 maja 2022 roku do Krakowa zawita osiem najlepszych drużyn z Europy, które w ubiegłym roku wywalczyły w swoich krajach mistrzowskie tytuły w tej odmianie piłki nożnej. Są to – obok Wisły Kraków – Manchester City (Anglia), Vicenza Calcio (Włochy), Etimesgut Belediyesi (Turcja), Laman Az Grozny (Rosja), AFC Tbilisi (Gruzja), FC JOUY-LE-MOUTIER (Francja) i Qarabağ FK (Azerbejdżan). – Losowanie grup planujemy na marzec – prognozuje Widłak. – Zgodnie z regulacjami, kluby z Turcji i Polski będą rozstawione. To do nich będą dolosowane pozostałe drużyny – tłumaczy.

Fot. Bartek Ziółkowski / Wisła Kraków

Wisła, obok mistrzów Turcji i Anglii będzie jednym z faworytów do zwycięstwa w imprezie. – Jedyną możliwością, aby uczestniczyć w takich turniejach są sukcesy sportowe – deklaruje Maciej Bałaziński, wiceprezes zarządu TS Wisła Kraków S.A. – Dlatego tak ważny jest dla nas rozwój sekcji ampfutbolowej, również juniorskiej. Postanowiliśmy też w ostatnim czasie wzmocnić drużynę, aby podczas majowego turnieju nie tylko wystąpić, ale także postarać się o dobry wynik. Stąd m.in. transfery Kuby Kożucha, czy Bamgbopy Abayomi. Nie ukrywam, że ostrzymy sobie zęby na to wydarzenie sportowe! – ochoczo dodaje.

Faza grupowa rozgrywek odbędzie się na stadionie Garbarni, zaś walka o złoty medal rozegrana zostanie na głównej płycie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie, gdzie na co dzień w Ekstraklasie rywalizuje 13-krotny mistrz Polski prowadzony przez trenera Adriána Guľę. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków oraz TS Wisła Kraków SA, a jego Ambasadorem został dobrze znany na świecie wybitny piłkarz i kapitan Białej Gwiazdy – Jakub Błaszczykowski. – To niesamowite, co pokazują ampfutbolowi piłkarze, i to często pomimo różnych historii, które przeżyli – mówi z podziwem. – To dla mnie duże wyróżnienie być blisko takich ludzi. Cieszę się też, że kibice będą mieli okazję, aby podziwiać tych chłopaków z bliska – dodaje.

Print Friendly, PDF & Email