Kraków: Od września w szpitalu Żeromskiego będzie oddział covidowy

Kraków: Od września w szpitalu Żeromskiego będzie oddział covidowy
Fot. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Od września w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie będzie funkcjonował oddział covidowy z 60 łóżkami dla kolejnych zakażonych – poinformował w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Oddział będzie przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Dotąd do szpitala Żeromskiego trafiały przede wszystkim dzieci zakażone koronawirusem. Dla nich jest tu 30 łóżek. Dorośli byli transportowani do szpitala jednoimiennego, czyli do Szpitala Uniwersyteckiego.

Wojewoda zaznaczył, że jeśli chodzi o liczbę miejsc dla pacjentów z COVID-19 sytuacja nie jest trudna, ponieważ w Szpitalu Uniwersyteckim są w tym momencie 73 łóżka w rezerwie. Szpital Uniwersytecki dysponuje 431 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, przy czym zajętych jest 358. Z 60 respiratorów 13 jest zajętych.

Najważniejsze teraz jest – podkreślił wojewoda – aby 34 pacjentom, którzy w szpitalu Żeromskiego są w pomieszczeniach przeznaczonych na oddział covidowy, znaleźć miejsca w innych szpitalach i bezpiecznie, ale i bez pośpiechu, ich przetransportować. Tych 34 pacjentów z oddziału zakaźnego i internistycznego będą wśród 60 zarezerwowanych dla chorych na COVID-19.

– Dorośli nie będą kierowani do szpitala Żeromskiego, jeśli Szpital Uniwersytecki nie będzie wypełniony – zaznaczył wojewoda.

Jeśli oddział covidowy w szpitalu Żeromskiego, z dodatkowymi 60 łóżkami, będzie się wypełniał, uruchamiane będą podobne oddziały w innych małopolskich szpitalach. Lecznice takie urząd wojewódzki wytypował już, jednak póki co wojewoda nie podaje ich nazw.

Dyrektor szpitala Żeromskiego Jerzy Friediger podkreślił w rozmowie z PAP, że dodatkowe miejsca dla chorych na COVID-19 w placówce nie oznaczają, że będzie ona miała status jednoimiennej. – Zaznaczam, nie jesteśmy, nie będziemy szpitalem jednoimiennym – powiedział.

Zaapelował także do pacjentów cierpiący na inne choroby niż COVID-19, aby nie bali się przychodzić do szpitala, ponieważ pacjenci z koronawirusem będą w odrębnym budynku (budynek G), położonym z dala od budynku głównego. Zapowiadany przez wojewodę oddział covidowy znajdzie się w budynku, w którym w tym momencie funkcjonują oddziały zakaźne – dla dzieci i dorosłych Na oddział dziecięcy zakaźny trafiają dzieci z koronawirusem.

Dyrektor podkreślił, że szpital Żeromskiego jest gotowy na przyjęcie większej liczby pacjentów z COVID-19. Dodał także, że liczba łóżek nie jest sztywna i w razie potrzeby może być zwiększona, ponieważ – jak zaznaczył – zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze.

Od początku epidemii w Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 7409 osób, z czego 3374 wyzdrowiało, a 127 zmarło.

Na terenie województwa strefa czerwona obowiązuje w Nowym Sączu i w powiecie nowotarskim, strefy żółte – w powiatach nowosądeckim, tatrzańskim (wcześniej w czerwonej), limanowski oraz w Krakowie.

Beata Kołodziej
Fot. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
Print Friendly, PDF & Email